Prace techniczne w e-Urzędzie Skarbowym. Do kiedy będą trwać?

Wiele osób może być zaskoczonych brakiem możliwości skorzystania z funkcjonalności usługi "Twój e-PIT". Na szczęście przerwa nie wynika z sytuacji związanej z problemami technicznymi, czy z wyciekiem danych. Z jakiego powodu podatnicy nie mogą sprawdzić informacji znajdujących się tam? Kiedy znów będzie to możliwe?

Prace techniczne w e-Urzędzie Skarbowym. Do kiedy będą trwać?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 5 lutego 2024

Prace techniczne w e-urzędzie skarbowym

Pełna funkcjonalność e-Urzędu Skarbowego może być czasowo ograniczona. Prowadzone prace w usłudze "Twój e-PIT" są niezbędne, aby umożliwić udostępnienie zeznań podatkowych za 2023 rok. W przypadku pilnych spraw zaleca się korzystanie z innych dostępnych kanałów komunikacji: potrzebne informacje można uzyskać telefonicznie lub osobiście podczas wizyty (można ją umówić przez internet).

Przewidywany termin przywrócenia pełnej funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego to 15 lutego.

Jakie sprawy można załatwić przez internet?

Dostęp do e-urzędu umożliwia elektroniczne składanie deklaracji podatkowych, co eliminuje konieczność tradycyjnych, papierowych formularzy. Podatnicy mogą również korzystać z elektronicznej skrzynki podatkowej, co pozwala na błyskawiczną wymianę informacji z urzędem. Dzięki platformie można dokonać zmiany danych, uzyskać zaświadczenia, certyfikaty, sprawdzić historię logowań i płatności, a nawet — opłacić mandat.

Platforma ta jest krokiem w stronę nowoczesnej, zinformatyzowanej administracji podatkowej, umożliwiającej szybkie i sprawnie załatwianie formalności podatkowych bez konieczności osobistego stawiania się w urzędzie. Przynosi to szereg korzyści dla podatników, sprawiając, że proces załatwiania spraw podatkowych staje się bardziej efektywny i wygodny.

Jak decyzje rządu wpływają na nasz portfel?Jak decyzje rządu wpływają na nasz portfel? Katarzyna Leszczak

Platforma e-urzędu umożliwia elektroniczne składanie deklaracji podatkowych i dokumentów, eliminując konieczność fizycznego stawiania się w urzędzie. To oszczędza czas i ułatwia proces rozliczeń. Pozwala też na bieżące śledzenie terminów płatności, minimalizując ryzyko opóźnień.

Dzięki e-urzędowi możliwe jest zdalne rozliczanie podatków, co jest szczególnie istotne dla osób, które nie mają możliwości lub czasu osobistego stawiania się w urzędzie. Podatnicy mają również dostęp do historii swoich rozliczeń, co ułatwia śledzenie zmian, korekt i bieżącą kontrolę nad dokumentacją podatkową.

Ile czasu ma Urząd skarbowy na zwrot podatku?

Urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić nadpłacony podatek w terminie 3 miesięcy (90 dni) od dnia złożenia zeznania rocznego w przypadku rozliczenia w formie papierowej, 45 dni w przypadku przesłanego elektronicznie i 30, jeśli podatnik posiada Kartę Dużej Rodziny.

Warto jednak zauważyć, że terminy mogą ulec zmianie w zależności od różnych czynników, takich jak obciążenie urzędu pracą czy inne szczególne okoliczności, na przykład konieczności wprowadzenia korekty. W praktyce może się zdarzyć, że niektórzy podatnicy będą musieli oczekiwać na zwrot podatku przez okres dłuższy niż wspomniane 30, 45 lub 90 dni.

Zaległości podatkowe w Polsce. Jaką mamy sytuację?Zaległości podatkowe w Polsce. Jaką mamy sytuację?Monika Świetlińska

Podatnicy mogą śledzić status swojego zwrotu podatku, korzystając z dostępnych narzędzi online dostarczanych przez urząd skarbowy, takich jak platforma Twój e-PIT. Jeśli jednak zwrot podatku opóźnia się, warto skontaktować się bezpośrednio z urzędem skarbowym, aby uzyskać informacje na temat przyczyn opóźnienia i planowanego terminu zwrotu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!