Polski potencjał w światowej rywalizacji o zamówienia publiczne

W 2022 roku możemy pochwalić się dużym eksportem towarów. Polska dostarczyła do krajów ONZ usługi i towary o wartości ponad 71 mln dolarów. Jest to niemały sukces, ponieważ w 2021 roku była to wartość jedynie niecałych 5 mln dolarów. Taki wynik jest efektem wspierania przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii polskich firm w udziale w zamówieniach publicznych, które ogłaszają międzynarodowe organizacje.

Polski potencjał w światowej rywalizacji o zamówienia publiczne
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 21 lipca 2023

Ministrowie cieszą się z sukcesów w eksporcie 

Wyniki opublikowane przez ONZ pokazują, że polskie firmy mają duży potencjał do odnoszenia sukcesów w światowej rywalizacji o zamówienia publiczne, a MRiT im w tym pomaga. W ostatnich latach zorganizowaliśmy szkolenia i warsztaty dla przedsiębiorców. Na naszej stronie internetowej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące międzynarodowych zamówień publicznych i konkretnych przetargów. Efekty naszych działań są widoczne. 330 polskich firm w zeszłym roku współpracowało z ONZ, wobec 92 w 2021 r. Sukcesy, jakie rodzime  firmy osiągają w przetargach ONZ, pozwalają nam z optymizmem patrzeć na udział polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy – informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Eksport produktów rolno-spożywczych. Polska pobiła rekordEksport produktów rolno-spożywczych. Polska pobiła rekord Martyna Kowalska

Przez ostatnie dziesięć lat polskie dostawy do ONZ kształtowały się na poziomie ok. 3-5 mln dolarów. W 2022 r. Polska dostarczyła do ONZ towary i usługi za ponad 71 mln dolarów. Będziemy nadal intensywnie wspierać naszych przedsiębiorców w ich działaniach za granicą – dodaje wiceminister Grzegorz Piechowiak.

Ministerstwo wspiera polskie firmy 

Na stronach Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) stworzono specjalną zakładkę, na której znajdziemy informacje wyłącznie poświęcone przetargom organizacji międzynarodowych: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/miedzynarodowe-zamowienia-publiczne. Ta sekcja jest regularnie rozbudowywana i aktualizowana. Opublikowano tam blisko 500 starannie wyselekcjonowanych przetargów.

Dodatkowo, na stronach internetowych MRiT, dostępne są dedykowane Ukrainie przetargi. Stoiska informacyjne zostały zorganizowane podczas targów żywności i przemysłowych w Polsce. Dla przedsiębiorców przygotowano także specjalne publikacje.

Polska szóstym producentem jaj kurzych w EuropiePolska szóstym producentem jaj kurzych w Europie Michał Górecki

W latach 2021-2022 przeprowadzono szkolenia we współpracy z partnerami regionalnymi i instytucjonalnymi. MRiT współpracowało między innymi z takimi organizacjami wsparcia jak: 

  • Business in Małopolska, 
  • Agencja Rozwoju Pomorza S.A., 
  • Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., 
  • Regionalne Agencje Rozwoju, PARP, 
  • PAIH oraz wiele innych instytucji. 

W sumie, przeszkolono około 700 przedsiębiorców z różnych części Polski. Interesujące się szkoleniami zgłaszają się kolejne organizacje biznesowe. Wszystkie szkolenia są prowadzone przez doświadczonych ekspertów-praktyków.

Jakie są efekty wsparcia przez ministerstwo polskich przedsiębiorców? 

W roku 2022 Polska dostarczyła towarów i usług do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) o łącznej wartości 71,71 miliona dolarów. To znaczący wzrost w porównaniu z rokiem 2021, kiedy wartość dostaw wynosiła 4,86 miliona dolarów. Nasz kraj zajmował 70. miejsce pod względem wartości dostaw wśród innych państw, podczas gdy w roku 2021 byliśmy na 158. miejscu. W 2022 roku, aż 330 polskich firm współpracowało z ONZ, w porównaniu z 92 przedsiębiorstwami w roku poprzednim.

Liczba polskich przedsiębiorstw zarejestrowanych w systemie ONZ znacznie wzrosła i wynosiła 1080, w porównaniu do 707 w roku 2020. Wartość dostarczonych towarów wyniosła 50 milionów dolarów, natomiast usługi osiągnęły wartość 21 milionów dolarów. Największą grupą towarową była żywność i napoje o wartości 26 milionów dolarów, a następnie środki medyczne — 9,3 miliona dolarów, usługi medyczne — 7,4 miliona dolarów oraz transport i logistyka — 5,2 miliona dolarów.

Co Polska importuje z Białorusi? Handel ma się dobrzeCo Polska importuje z Białorusi? Handel ma się dobrzeDamian Jemioło

Światowy Program Żywnościowy (WFP) był najważniejszym odbiorcą towarów i usług z Polski, z zamówieniami o wartości 30,3 miliona dolarów. Kolejne miejsca zajęły UNICEF z zamówieniami na 13,8 miliona dolarów, WHO na 10,3 miliona dolarów, UNHCR na 6,8 miliona dolarów, IOM na 5,7 miliona dolarów, UNDP na 1,9 miliona dolarów, UN Secretariat na 1,1 miliona dolarów i UNOPS na 1 milion dolarów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!