Kiedy na teleporadę w POZ, a kiedy na wizytę stacjonarną?

Możliwość konsultacji zdrowotnej bez wychodzenia z domu stała się coraz bardziej dostępna po wybuchu pandemii. Teleporady w POZ to komfort, oszczędność czasu, ale też pewne ograniczenia. Czy zawsze możemy skorzystać z takiej formy kontaktu z lekarzem? Kiedy jest to właściwe rozwiązanie, a kiedy konieczna jest wizyta stacjonarna? Kiedy warto skorzystać z teleporady, a kiedy tradycyjny kontakt z lekarzem jest niezbędny?

Kiedy na teleporadę w POZ, a kiedy na wizytę stacjonarną?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 12 lipca 2023

Kiedy warto rozważyć teleporadę?

W niektórych sytuacjach teleporada może okazać się bardziej optymalnym rozwiązaniem niż bezpośrednia wizyta. Skorzystaj z niej, jeżeli potrzebujesz:

Receptowe nadużycia. Jak chce zapobiec im resort zdrowia?Receptowe nadużycia. Jak chce zapobiec im resort zdrowia?Joanna Gościńska

  • konsultacji dotyczącej kontynuacji leczenia stałego lub zmiany dawki lub sposobu zażywania leków;
  • kontroli w trakcie leczenia, którą wcześniej ustalono z lekarzem;
  • omówienia wyników badań laboratoryjnych lub pomiarów domowych (np. ciśnienia krwi czy poziomu glukozy);
  • konsultacji dotyczącej profilaktyki zdrowotnej (np. porady dietetyczne, omówienie planu działania w przypadku określonej choroby, czy gdy jesteś zdrowy);
  • skierowania na badania, zabiegi czy zaopatrzenie, wcześniej planowane z Twoim lekarzem POZ.

Kiedy teleporada jest niemożliwa?

Nie ma możliwości przeprowadzenia teleporady w następujących sytuacjach:

  • wizyta dziecka do 6. roku życia — bez względu na przyczynę (z wyjątkiem wizyty kontrolnej, po wcześniejszym ustaleniu tej formy konsultacji z lekarzem);
  • podejrzenie infekcji koronawirusem u dziecka do 2. roku życia (u starszych dzieci teleporada jest możliwa przy podejrzeniu infekcji koronawirusem);
  • jeśli Twój stan zdrowia pogorszył się z powodu choroby przewlekłej;
  • jeśli istnieje podejrzenie nowotworu;
  • jeżeli to jest Twoja pierwsza wizyta po złożeniu deklaracji wyboru.

1 lipca kończy się stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?1 lipca kończy się stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?Anna Petynia-Kawa

Nie decyduj się na teleporadę, jeśli masz zaplanowane szczepienie (obowiązkowe lub zalecane) lub badanie bilansowe, ponieważ konieczne jest wówczas osobiste spotkanie z lekarzem.

Jeśli zauważyłeś nowe objawy chorobowe lub poczułeś pogorszenie stanu zdrowia, powinieneś zapisać się na wizytę bezpośrednią. Jeżeli w takim przypadku umówiłeś się już na teleporadę, pamiętaj, że po zebraniu wywiadu lekarz prawdopodobnie poprosi Cię o osobistą wizytę w przychodni.

Po pandemii

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na podejście do teleporad lekarskich, przekształcając je z opcji alternatywnej w powszechną praktykę. W obliczu ograniczeń związanych z pandemią, teleporady stały się efektywnym i bezpiecznym sposobem utrzymania ciągłości opieki zdrowotnej, pozwalając pacjentom na kontakt z lekarzami bez konieczności wychodzenia z domu.

Po odwołaniu stanu pandemii, system ochrony zdrowia powrócił do modelu preferującego wizyty stacjonarne, jednak teleporady nie zniknęły z pejzażu medycznego. Nadal stanowią dostępną opcję dla pacjentów, którzy cenią sobie wygodę, oszczędność czasu, lub dla tych, którzy z różnych powodów mają trudności z osobistym stawiennictwem w przychodni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!