Jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych?

W miastach pojawia się coraz więcej „niebieskich kopert” przeznaczonych jako miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych i jakie uprawnienia ona daje? Wyjaśniamy!

Jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 stycznia 2021

Co daje karta parkingowa dla niepełnosprawnych?

Karta parkingowa to przede wszystkim ogromne ułatwienie życia dla osób zmagających się z niepełnosprawnością. Uprawnia ona do parkowania na specjalnie wyznaczonych miejscach (kopertach) zarówno w Polsce jak również za granicą. Sporym wsparciem jest fakt, że tego typu miejscówki są wyznaczane blisko wejść do sklepów, urzędów, przychodni, szpitali i innych instytucji, do których można wybrać się samochodem. Co więcej, niektóre miasta nie pobierają żadnych opłat za parkowanie w takich miejscach, nawet tych, położonych w ścisłym centrum. Informacje na ten temat można uzyskać w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym.

Dla kogo karta parkingowa dla niepełnosprawnych?

Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych należy się każdej osobie, która ma stwierdzone znaczne ograniczenie możliwości samodzielnego poruszania się. Ważne jest, aby w orzeczeniu o niepełnosprawności czy stopniu niepełnosprawności znalazło się wskazanie do wydania takiego dokumentu. Jeśli nie znajdzie się takie zdanie, karta nie zostanie wydana.

W przypadku orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności powinien znaleźć się jeden z poniższych symboli

04-O  — choroby narządu wzroku

05-R  — upośledzenie narządu ruchu

10-N  — choroba neurologiczna

Kto wydaje kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych?

Wszelkie formalności w tej sprawie można dopełnić w powiatowym lub miejskim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. Jeśli są problemy ze znalezieniem adresu takiej jednostki, można skorzystać ze specjalnego wykazu, który znajduje się tutaj.

Wniosek o wydanie karty parkingowej powinna złożyć osoba niepełnosprawna, a także jeden z rodziców bądź opiekun prawny, jeśli osoba uprawniona nie ukończyła 18 roku życia lub jest całkowicie ubezwłasnowolniona. Dokumenty może złożyć także kurator w przypadku osób częściowo ubezwłasnowolnionych.

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych – potrzebne dokumenty

Aby ubiegać się o kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych, konieczne jest przygotowanie prawomocnego orzeczenia. Należy wiedzieć, że prawomocne orzeczenie to takie, co do którego nikt nie wniósł odwołania lub zrzeczono się prawa do wniesienia odwołania. To również takie, które zostało wydane na podstawie wyroku sądu, którego nikt nie zaskarżył.

Jeżeli wcześniej wypełnimy stosowny wniosek w domu, powinniśmy wstrzymać ze złożeniem podpisu – trzeba to zrobić w obecności urzędnika, który będzie przyjmował dokumenty. Trzeba mieć przy sobie dowód wpłaty za wydanie karty parkingowej (zaraz napiszemy o tym więcej), aktualne zdjęcie osoby (35mm x 45 mm), która będzie posiadaczem karty, a także ewentualne upoważnienie do odbioru karty, jeśli ma ją odebrać ktoś inny.

Ile kosztuje karta parkingowa dla niepełnosprawnego?

Wnioskowanie o wydanie karty parkingowej wiąże się z opłatą 21 zł, którą można wnieść albo przelewem na wskazane konto albo w kasie urzędu. Szczegółowe informacje przekaże na ten temat powiatowy zespół.

Czas oczekiwania na kartę parkingową dla niepełnosprawnego

Zgodnie z przepisami, w ciągu 30 dni kalendarzowych od momentu złożenia wniosku powinniśmy otrzymać listownie informację, czy dostaniemy taką kartę lub czy powinniśmy uzupełnić jakieś braki we wniosku. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia, korespondencja powinna zawierać informacje o miejscu oraz terminie odbioru dokumentu. W przypadku odmowy nie można się już nigdzie odwołać od takiej decyzji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!