Faktoring, czyli jak firmy pozyskują pieniądze?

Jesteś właścicielem lub właścicielką firmy i szukasz sposobu na pozyskanie dodatkowych środków na inwestycje i planowane zakupy? Możesz zapomnieć o kredycie obrotowym czy kolejnej pożyczce w banku. Na rynku istnieje narzędzie, które działa natychmiastowo, a do skorzystania z niego nie potrzeba zdolności kredytowej. Mowa o faktoringu. Dowiedz się więcej w artykule.

Faktoring, czyli jak firmy pozyskują pieniądze?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 3 kwietnia 2023

Czym jest faktoring?

Aby wiedzieć, co zrobić, by pozyskać pieniądze poprzez finansowanie faktur, należy najpierw dowiedzieć się, co to jest faktoring.

Faktoring jest procesem finansowym, w którym firma sprzedaje faktorowi wystawione przez nią faktury, których odbiorcy nie uregulowali. Sam faktor to podmiot finansowy przejmujący wierzytelność w zamian za przelanie na konto bankowe należności z faktury z odroczonym terminem płatności.

Prościej mówiąc, w ramach faktoringu przedsiębiorstwo otrzymuje gotówkę, która może zostać wykorzystana na finansowanie bieżącej działalności. 

Już na rzut oka widać, że jest to najwygodniejsza i najszybsza metoda na zachowanie płynności finansowej, a tym samym na ochronę działalności przed zatorami płatniczymi.

Dla kogo jest faktoring?

Faktoring jest popularnym rozwiązaniem finansowym wśród małych i średnich przedsiębiorstw (sektor MŚP), które często borykają się z problemami płynności finansowej.  

Dzięki faktoringowi przedsiębiorstwa mogą uzyskać szybki dostęp do środków pieniężnych bez konieczności czekania na uregulowanie faktur przez swoich kontrahentów.

Faktoring przeznaczony jest dla osób, które: 

  • działają w branży B2B.
  • wystawiają faktury i rozliczają się  bezgotówkowo,
  • chcą poprawić swoją płynność finansową,
  • pragną zwiększyć konkurencyjność na rynku, oferując kontrahentom kredyty kupieckie,
  • mogą nie mieć wystarczającej zdolności kredytowej dla banku,
  • chcą uniknąć zatorów płatniczych, które w ostateczności mogą doprowadzić do niewypłacalności.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Firmy faktoringowe śledzą rynek i starają się tak konstruować swoje oferty, aby odpowiedziały na potrzeby każdego przedsiębiorcy. W związku z tym istnieją różne rodzaje faktoringu, w zależności od warunków i potrzeb przedsiębiorstwa, takie jak:

  • Faktoring bez regresu (pełny) – faktor, czyli firma faktoringowa, bierze na siebie ryzyko niezapłacenia za fakturę przez kontrahenta, przez co nie może żądać zwrotu pieniędzy od przedsiębiorstwa sprzedającego fakturę, jeśli odbiorca faktury okaże się niewypłacalny,
  • Faktoring z regresem (niepełny) – faktor może żądać zwrotu pieniędzy od przedsiębiorstwa sprzedającego fakturę, jeśli dłużnik nie zapłaci, ponieważ to przedsiębiorca bierze na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta,
  • Faktoring jawny (otwarty) – to najpopularniejszy rodzaj faktoringu. Kontrahenta informuje się wówczas o tym, że faktor przejął prawa do wierzytelności,
  • Faktoring tajny (cichy, niejawny) – kontrahenta nie informuje się o tym, że została przeprowadzona cesja wierzytelności, w efekcie której firma faktoringowa przejęła prawa do wierzytelności,
  • faktoring zakupowy (odwrócony, odwrotny, zamówieniowy) – firma faktoringowa spłaca zobowiązania przedsiębiorcy w kilka godzin albo zgodnie z terminem płatności na fakturze,
  • Faktoring krajowy – faktoring, w którym przedsiębiorstwo sprzedające fakturę i faktor pochodzą z tego samego kraju,
  • Faktoring eksportowy – faktoring, w którym przedsiębiorstwo sprzedające fakturę jest eksporterem, a dłużnik znajduje się poza granicami kraju.

Oprócz tego wyróżniamy inne rodzaje faktoringu, takie jak: faktoring bankowy i pozabankowy, faktoring pojedynczy i globalny, faktoring importowy, faktoring  wymagalnościowy, faktoring dyskontowy (przyspieszony) i faktoring zaliczkowy.

Jakie korzyści płyną z faktoringu?

Wiesz już, że faktoring to wszechstronna i bardzo przydatna usługa. Jednak jeśli nadal nie czujesz się przekonany, poznaj więcej jego zalet.

 Korzyści z faktoringu mogą obejmować: 

  1. Poprawa płynności finansowej – faktoring może pomóc przedsiębiorstwom poprawić swoją płynność finansową, umożliwiając im szybkie uzyskanie gotówki z faktur, które inaczej musiałyby czekać na zapłatę.
  2. Redukcja zatorów płatniczych – faktoring może pomóc przedsiębiorstwom zredukować ryzyko związane z niezapłaconymi fakturami i zadłużeniami, pozwalając na jego transfer na firmę faktoringową.
  3. Oszczędność czasu i kosztów – faktoring może pomóc przedsiębiorstwom zaoszczędzić czas i koszty związane z procesami windykacyjnymi, ponieważ firma faktoringowa zajmuje się ściąganiem długów w przypadku wybrania faktoringu pełnego.
  4. Rozszerzenie sieci kontaktów biznesowych – oferując swoim kontrahentom dokonywanie odroczonych płatności za zakup towarów bądź usług, przedsiębiorca jest w stanie przyciągnąć do siebie nowych klientów, którym zależy na kredycie kupieckim. 

Warto znaleźć profesjonalną firmę faktoringową, która zaopiekuje się Twoimi finansami. Pamiętaj też, że poza finansowaniem faktur, takie instytucje finansowe mają w swojej ofercie również monitoring płatności czy inkaso wierzytelności. Przed dokonywaniem wyboru warto korzystać z porównywarek firm faktoringowych i wybrać najlepszą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!