Co zrobić, jeśli w zeznaniu podatkowym popełniono błąd?

Od 15 lutego na stronie podatki.gov.pl jest dostępna dla podatników funkcjonalność związana z dostępem do deklaracji PIT za 2022 rok. Do jakiego terminu w tym roku przyjmowane są deklaracje, a kiedy można mówić o spóźnieniu? Co się stanie, jeśli w dane osobowe lub w numer konta wkradnie się błąd, czy można go naprawić? Taką wiedzę warto posiadać — bardzo przydaje się w życiu. Na ten temat warto edukować już od najmłodszych lat.

Co zrobić, jeśli w zeznaniu podatkowym popełniono błąd?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 7 kwietnia 2023

Błąd w zeznaniu podatkowym — czy można go naprawić?

Zdarza się, że już po złożeniu zeznania podatkowego zostanie zauważony błąd związany z rozliczeniem. W takim przypadku można podjąć czynności mające na celu naprawienie go: na przykład złożyć korektę, przygotowaną samodzielnie lub przez specjalistę, który dobrze orientuje się w najnowszych przepisach podatkowych. Takie postępowanie pozwoli na uniknięcie problemów w przyszłości, także tych finansowych. Dobrym wyjściem jest napisanie uzasadnienia wyjaśniającego, dlaczego wprowadzane są zmiany, nie jest to jednak obowiązkowe.

Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym — historia złożonych deklaracjiNowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym — historia złożonych deklaracjiAnna Petynia-Kawa

Taką czynność można wykonać co do zeznań złożonych w ciągu ostatnich 5 lat, co oznacza, że w tym roku jest ostatni moment na przesłanie korekt za rok 2017 (termin mija 31 grudnia 2023 roku).

W przypadku błędu należy naprawić go — na przykład uiszczając odsetki za opóźnioną wpłatę lub zwracając kwotę nienależnie pobraną. Można również złożyć czynny żal.

Błędne dane lub numer konta — co robić?

Błędy są rzeczą ludzką — każdemu mogą się zdarzyć, nawet pomimo kilkukrotnego sprawdzania przed przekazaniem do odpowiedniego organu, czy to papierowo, czy elektronicznie. 

Aby dokonać zmian w danych osobowych należy złożyć dokument ZAP — 3. Można to  zrobić osobiście, stawiając się w Urzędzie Skarbowym lub przez Internet — logując się w e-urzędzie i uzupełniając odpowiedni dokument lub wprowadzając do niego poprawki (w przypadku zmiany wcześniej podanych danych). Jest czynność bardzo intuicyjna, a przy tym niezwykle prosta i wygodna; nie powinna sprawiać problemów.

Innym rozwiązaniem jest złożenie deklaracji PIT lub korekty już z zaktualizowanymi danymi.

Do kiedy należy się rozliczyć?

W roku 2023 ostateczny termin rozliczenia się z PIT (PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38 i PIT 39) to 2 maja — czas został wydłużony, ponieważ 30 kwietnia to niedziela). Ostatnim dniem na złożenie deklaracji jest kolejny dzień roboczy.

Warto zaplanować tę czynność wcześniej — dzięki temu można uniknąć stresu lub kolejki w Urzędzie Skarbowym (jeśli zostanie podjęta decyzja o osobistym złożeniu dokumentów w wersji papierowej).

Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?Mikołaj Frączak

Złożenie deklaracji w terminie pozwala uniknąć odsetek za zwłokę, a w przypadku nadpłaty pozwala na wcześniejszy jej zwrot. Urząd Skarbowy ma na to określoną ilość czasu (90 dni w przypadku deklaracji papierowych, 45 dni, jeśli złożono je elektronicznie oraz 30, jeśli ktoś posiada Kartę Dużej Rodziny).

Posiadanie profilu zaufanego jest bardzo przydatne: pozwala na zdalne załatwienie wielu spraw urzędowych, zalogowanie się na pue ZUS, do Internetowego Konta Pacjenta, czy Urzędu Skarbowego. To także ogromna oszczędność czasu!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!