Czy mogę sprzedawać warzywa z własnego ogródka?

Coraz więcej osób zakłada własne ogrody. Zwiększa się też popularność działek w okolicach dużych miast. Czy jeśli wyprodukujemy pomidory lub ogórki i będzie ich zbyt dużo, by samodzielnie je spożytkować, czy możemy je legalnie sprzedawać?

Czy mogę sprzedawać warzywa z własnego ogródka?
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 lipca 2020

Zainteresowanie ogródkami działkowymi nie maleje. Dają nam one możliwość odpoczynku w ciszy i spokoju. Dla wielu jest to też świetna okazja by uprawiać zdrowe warzywa lub owoce. Wystarczy kupić nasiona, regularnie podlewać i pielić grządki by cieszyć się ekologicznymi produktami. Gdy już coś nam wyrośnie możemy ogórki, pomidory, czy rzodkiewki spożytkować samodzielnie zjadając je od razu albo przygotowywać z nich przetwory. Jeśli produktów mamy zbyt dużo, możemy je sprzedać. I choć motywacja do sprzedawania może być różna – dla jednych to możliwość pozbycia się nadmiaru owoców i warzyw, dla innych dobry sposób dorobienia, wciąż pojawiają się pytania czy można legalnie sprzedawać wyprodukowane przez siebie produkty. Wątpliwości wynikają z wciąż krążących wśród opinii publicznej opowieści o emerytach, którzy byli zatrzymywani przez policję lub straż miejską za nielegalną sprzedaż, a ich towar rekwirowany.

Jak sprzedawać warzywa z własnego ogródka?

Tymczasem już od 1 stycznia 2016 możliwa jest sprzedaż wytworzonych przez siebie owoców, warzyw, czyli innymi słowy upraw albo też hodowli bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Na mocy zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych rozszerzono możliwość zarabiania bez konieczności zakładania firmy o sprzedaż przetworzonych w inny od przemysłowego produktów zwierzęcych albo roślinnych, które pochodzą z własnej uprawy lub hodowli. Wyjątek stanowią przetwory roślinne i zwierzęce, które powstały w ramach prowadzonych  działów specjalnych produkcji  rolnej oraz produkty opodatkowane akcyzą. Można więc bez obaw pójść na targ lub inne miejsce przeznaczone dla handlu i zaoferować towary wytworzone we własym zakresie. Nie muszą więc to być tylko owoce czy warzywa ale też wędliny, pieczywo, czy ser.

Żeby jednak bez obaw można było legalnie sprzedawać swoje produkty muszą być spełnione określone warunki. I tak:

– sprzedający nie może być zarejestrowany jako przedsiębiorca;

– sprzedaż musi odbywać się bezpośrednio do konsumentów. Nie można więc oferować swoich produktów przedsiębiorcom.

- sprzedaży tej nie możemy prowadzić wszędzie. Jest to możliwe wyłącznie w miejscu gdzie produkty zostały wytworzone lub przetworzone albo w miejscach, które są wyznaczone do prowadzenia handlu (chodzi tu np. o targowiska). Nie można takiej sprzedaży prowadzić w budynkach targowych

Żeby sprzedaż była legalna bez jej rejestrowania nie wolno np. do zbierania owoców czy warzyw ani do ich przetworzenia zaangażować innych osób zatrudniając je na umowę o pracę, zlecenie lub inną podobną. Sprzedaż musi być ewidencjonowana w każdym roku. W ewidencji musimy zawrzeć numer kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu i sumę przychodu narastająco od początku roku.

Działalność nierejestrowana może być prowadzona pod warunkiem osiągnięcia nie więcej niż 50 proc. minimalnej płacy w żadnym z miesięcy

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!