Wakacje 2022: Uproszczone przepisy dotyczące kąpielisk

21 kwietnia 2022 roku weszła w życie ustawa przygotowana przez resort infrastruktury, która znacznie ułatwia zasady oraz tryb tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Cała procedura tworzenia miejsc letniego wypoczynku została właśnie skrócona z kilku miesięcy do zaledwie paru tygodni. 

Wakacje 2022: Uproszczone przepisy dotyczące kąpielisk
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 kwietnia 2022

Wsparcie dla lokalnej turystyki i rekreacji

Mowa o Ustawie z dnia 7 kwietnia 2022 o zmianie ustawy Prawo wodne. Jak tłumaczy wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, teraz „utworzenie okazjonalnego kąpieliska wymaga jedynie złożenia wniosku do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta”. To spore ułatwienie, bowiem dotąd konieczne było dokonywanie osobnych zgłoszeń wodnoprawnych. Teraz takimi formalnościami ma zająć się gmina, na terenie której znajduje się przyszłe „okazjonalne miejsce wykorzystywane do kąpieli”

Nie ma sprzeciwu? Jest okazjonalne kąpielisko

Formalności zostały uproszczone do tego stopnia, że jeśli wobec wnioskodawcy nie zostanie wyrażony sprzeciw przez włodarza gminy, wówczas w ciągu 30 dni można organizować takie okazjonalne kąpielisko. Jest też szybsza ścieżka, jeśli wójt, burmistrz lub prezydent poinformuje wcześniej, że nie wniesie sprzeciwu.

Ubezpieczenie turystyczne działające na terenie PolskiUbezpieczenie turystyczne działające na terenie PolskiMichał Górecki

Jak utworzyć okazjonalne kąpielisko?

Zmiany mają, jak wspomnieliśmy, usprawnić procedury, szczególnie w tych miejscach, które zapewnią latem wypoczynek dzieci i młodzieży nad wodą. Oczywiście wszystko musi odbywać się z poszanowaniem ochrony środowiska naturalnego, a także kwestii bezpieczeństwa letników. 

Co zmienia nowelizacja Prawa wodnego?

W tym przypadku, nowelizacja Prawa wodnego łączy w ramach jednego postanowienia procedury wydawania zgody przez właściwe organy gminne z procedurą zgłoszenia wodnoprawnego. W ten sposób zastosowanie będzie miała zasada tzw. jednego okienka. 

Po drugie zamiast uchwały rady gminy wystarczy w takiej sytuacji „milcząca zgoda” wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Takie rozwiązanie z pewnością przyspieszy cały proces. 

Dodatkowo nie będzie konieczne załączanie do wniosku wypisów oraz wyrysów z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Nowe przepisy już w wakacje 2022

Fakt, że ustawa rozpoczyna obowiązywać 21 kwietnia, oznacza, że nowe przepisy będzie można stosować już w przypadku tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli już w wakacje 2022 roku. A to dobra wiadomość, szczególnie dla tych, którzy nie planują wyjazdów nad morze czy jeziora. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!