Rekordowe ceny gazu w UE. Złe wiadomości dla Twojego portfela

Gaz ziemny sprowadzany z krajów Unii Europejskiej jest sześciokrotnie droższy niż rok temu – informuje Urząd Regulacji Energetyki. To fatalna informacja dla polskich konsumentów, bowiem kontrakty zagraniczne odbijają się na rachunkach, jakie muszą uregulować końcowi klienci.

Rekordowe ceny gazu w UE. Złe wiadomości dla Twojego portfela
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 listopada 2021

Ile kosztuje gaz w UE?

Jak wynika z ostatniej informacji Urzędu Regulacji Energetyki, cena gazu ziemnego w Unii Europejskiej jest aż... sześciokrotnie wyższa niż w analogicznym okresie w 2020 roku. W trzecim kwartale gaz kupowany na rynkach UE przekroczył barierę 211 zł/MWh. To najwyższy poziom cen błękitnego paliwa spoza Polski od 2015 roku – zauważa URE. 

Kontrakty zagraniczne na gaz a rachunki konsumentów

Niestety, jak przypomina regulator, kontrakty zagraniczne mają bezpośredni wpływ na ceny paliw gazowych, które kształtują się na rynku hurtowym w Polsce. To z kolei przekłada się na kwoty rachunków, jakie ma do uregulowania przeciętny Kowalski. 

Inflacja. Wiemy co drożeje najszybciejInflacja. Wiemy co drożeje najszybciejMikołaj Frączak

Dlaczego gaz drożeje?

Wpływ na obecny wzrost cen ma między innymi bieżąca sytuacja geopolityczna. „Przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem paliwami gazowymi (czyli sprzedawcy gazu do odbiorców końcowych — gospodarstw domowych), występują do Prezesa URE z wnioskami o zatwierdzenie zmian taryf obecnie obowiązujących, w części dotyczącej cen gazu. Znaczący wzrost cen ma miejsce także w przedkładanych Regulatorowi do zatwierdzenia wnioskach dotyczących kolejnych taryf” -sygnalizuje Urząd Regulacji Energetyki.

Zawsze w takim przypadku regulator ma twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony musi wsłuchać się w argumentację firm, która wynika z aktualnej sytuacji rynkowej, z drugiej zaś ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo końcowych odbiorców. „Regulator stoi na straży procesu taryfowego dbając, by ostateczne ceny płacone przez odbiorców odzwierciedlały jedynie uzasadnione koszty działalności firm gazowych i odpowiadały aktualnym warunkom rynkowym”– powiedział prezes URE Rafał Gawin, cytowany na stronach urzędu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!