Polska Strategia Wodorowa przyjęta przez rząd

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą przyjęcia Polskiej Strategii Wodorowej. Jest to dokument obowiązujący do 2030 roku, ale z perspektywą do 2040 roku. Jakie są główne cele polskiej gospodarki w kierunku wykorzystania alternatywnego i ekologicznego źródła energii? 

Polska Strategia Wodorowa przyjęta przez rząd
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 listopada 2021

Czym jest Polska Strategia Wodorowa?

Ten dokument, co do zasady wpisuje się w działania podejmowane obecnie nie tylko w Unii Europejskiej, ale także w wielu krajach świata. Wykorzystanie wodoru w ocenie specjalistów to milowy krok na drodze do budowy niskoemisyjnej gospodarki oraz neutralności klimatycznej.

W ocenie rządu rozwój technologii opartej na wodorze może zdecydowanie obniżyć emisyjność tam, gdzie proces dekarbonizacji (czyli odejścia od węgla) wydaje się dziś nieuzasadniony ekonomicznie lub wręcz niewykonalny w procesie elektryfikacji.

Pierwsze stacje tankowania wodoru powstaną w Poznaniu i KatowicachPierwsze stacje tankowania wodoru powstaną w Poznaniu i KatowicachAnna Malinowska


Jak budowana będzie gospodarka wodorowa? 

Państwo ma wspierać budowę gospodarki wodorowej. Mowa jednak o tych rozwiązaniach, które zakładają wykorzystanie tzw. wodoru niskoemisyjnego, pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych i z wykorzystaniem bezpiecznych dla środowiska technologii. 

Rządowy dokument określił sześć celów, jakie stoją przed Polską w najbliższych latach. Są to: wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie, wodór jako alternatywne paliwo w transporcie, wsparcie odejścia od węgla w przemyśle, produkcja wodoru w zupełnie nowych instalacjach, bezpieczny przesył, dystrybucja i magazynowanie oraz stworzenie przyjaznego prawa. 

Cele dla gospodarki wodorowej

Dokument przyjęty przez rząd wyznaczył także wskaźniki, jakie polska gospodarka w zakresie wykorzystania wodoru powinna osiągnąć już do 2030 roku. Wśród nich znalazło się między innymi stworzenie 2 GW mocy instalacji do produkcji wodoru oraz jego pochodnych. Dodatkowo, na ulice polskich miast powinno wyjechać jeszcze w tej dekadzie 800-1000 autobusów wodorowych, także tych, które powstaną w polskich fabrykach. 

Wodór paliwem przyszłości

W ocenie rządu polska gospodarka posiada duży potencjał do krajowej produkcji nowego paliwa. Wykorzystanie tej szansy może sprawić, że nowoczesne technologie oparte na tym lekkim pierwiastku, będą kluczowe dla przyszłości oraz nowego podejścia do ochrony środowiska naturalnego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!