Pieniądze do wzięcia. Nawet 100 tys. złotych na nawadnianie gospodarstwa rolnego.

Nawet 100 tys. złotych może otrzymać rolnik planujący inwestycje w instalacje nawadniające – informuje resort rolnictwa. Wsparcie pochodzi z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jest jednak kilka warunków. Jednym z nich jest terminowe złożenie wniosku. Można to zrobić do 28 stycznia 2021 roku.

Pieniądze do wzięcia. Nawet 100 tys. złotych na nawadnianie gospodarstwa rolnego.
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 grudnia 2020

Pieniądze na nawadnianie – dla kogo wsparcie?

Zgodnie z zasadami naboru, wsparcie może uzyskać rolnik, który jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego o powierzchni od 1 do 300 ha. Ważne, aby również kierował tym gospodarstwem.

Kolejnym warunkiem jest zarobkowe prowadzenie produkcji roślinnej bądź zwierzęcej na terenie Polski. Ważny będzie także numer identyfikacyjny, który został nadany w ramach krajowego systemy ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolny a także ewidencji wniosków związanych z ubieganiem się o płatności.

Wsparcie na nawodnienie – co można zrobić?

Ze środków uzyskanych z PROW można np. zainwestować w nowe nawodnienie, także z wykonaniem ujęcia wodnego z wód powierzchniowych lub podziemnych. Można także zmodernizować już istniejący system nawadniania. W grę wchodzi także powiększenie powierzchni nawadnianej. Inwestycje mogą dotyczyć również przebudowy lub remontu zaopatrzenia całej instalacji w wodę.

Jak zaznacza resort rolnictwa do kosztów kwalifikowanych będą zaliczone takie wydatki jak koszty wykonania ujęć wody na potrzeby danego gospodarstwa, zakup nowych maszyn oraz urządzeń np. do poboru i jego opomiarowania, magazynowania czy służących rozprowadzaniu wody. W tej puli są także nowe systemy nawadniające oraz sterujące procesem nawadniania.

Program „Moja Woda”. Jak dostać do 5 tys. na oczko wodne?Program „Moja Woda”. Jak dostać do 5 tys. na oczko wodne? Anna Malinowska

Ile pieniędzy z unii na nawadnianie gospodarstwa?

Jeden beneficjent ubiegający się o wsparcie związane z inwestycjami w nawadnianie, może otrzymać maksymalnie 100 tys. złotych. Ważna jest także dolna granica. Wsparcie trafi na inwestycje, których planowana wysokość kosztów kwalifikowanych przekroczy 15 tys. złotych.

Wsparcie polega na refundacji do 50 proc. kosztów. W przypadku młodych rolników próg ten może być wyższy i wynosić nawet 60 procent.

Jak ubiegać się o środki na nawadnianie?

Szczegółowe informacje znajdują się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kwestie prawne można wyjaśnić w Wodach Polskich.   Nabór wniosków na działania związane z nawadnianiem gospodarstw rolnych zaplanowano do 28 stycznia 2021 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!