Od maja 2021 nowe przepisy akcyzowe

W maju 2021 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Tzw. pakiet akcyzowy ma uszczelnić system i pomóc w wyeliminowaniu nieprawidłowości w opodatkowaniu wyrobów akcyzowych, w tym m.in. aut osobowych.

Od maja 2021 nowe przepisy akcyzowe
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 kwietnia 2021

Zmiany w akcyzie 2021

Źródłem zmian w prawie związanym z akcyzą jest ustawa z 30 marca 2021 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Prezydent RP złożył podpis pod nowelizacją 8 kwietnia 2021 roku.

Jak wyjaśnia wiceminister finansów, Jan Sarnowski Ustawa zawiera pakiet kilkunastu rozwiązań uszczelniających system podatku akcyzowego, które pozwolą na poprawę warunków funkcjonowania uczciwie działających przedsiębiorców i znacznie utrudnią proceder firmom działającym w tzw. szarej strefie”.

Ujemne oprocentowanie depozytów w Polsce? UOKiK zaniepokojonyUjemne oprocentowanie depozytów w Polsce? UOKiK zaniepokojonyMartyna Kowalska

Co się zmienia w podatku akcyzowym?

Wśród najważniejszych zmian, jakie należy wymienić przy okazji ostatniej nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, jest obowiązek składania elektronicznych deklaracji akcyzowych. Wyjątkiem są jedynie te, które składają osoby fizyczne. Drogą elektroniczną należy także kompletować ewidencje i inne dokumentacje, związane z obrotem towarami objętymi akcyzą.

Zauważalną zaletą nowych przepisów, odczuwalną zarówno przez urzędy jak i podatników, ma być skrócenie czasu na załatwianie spraw.

Zmiany w akcyzie a uszczelnienie systemu

Nowe prawo wprowadzane jest m.in. ze względu na potrzebę uszczelnienia systemu zarówno uzyskiwania, jak i cofania zezwoleń akcyzowych. Od maja 2021 roku będzie dużo trudniej uzyskiwać zezwolenie przez podmioty „widmo” czyli tzw. „słupy”. Nowe prawo ułatwi urzędnikom odmowę wydania stosownych zezwoleń w każdym przypadku, w którym pojawią się podejrzenia, że wnioskodawca nie zamierza płacić akcyzy – np. nie ma środków lub odpowiedniego doświadczenia.

Inna rzecz przewidziana w nowym prawie dotyczy uszczelnienia systemu poboru akcyzy w przypadku paliw opałowych. Według resortu finansów dużo łatwiej będzie walczyć z używaniem oleju napędowego, który jest niżej opodatkowany, do tankowania samochodów i tym samym nieuczciwego oszczędzania na paliwie. W wyniku zmiany przepisów, jakość paliwa pod kątem jego pochodzenia badać będzie nie tylko Krajowa Administracja Skarbowa, ale również Inspekcja Handlowa” — precyzuje wiceminister Jan Sarnowski.

Operator ostrzega przed SMS-ami od kasynaOperator ostrzega przed SMS-ami od kasynaMichał Górecki

Utrudnienie odzyskiwania alkoholu etylowego

Nowe prawo uszczelni także system poboru akcyzy w przypadku alkoholu etylowego skażonego. Będzie trudniej odzyskiwać alkohol etylowy z produktów, w których składzie znajduje się alkohol skażony częściowo. Jak się okazuje, wielu przestępców odkaża go jedynie częściowo, by później wprowadzić go do produkcji nielegalnych trunków, niezwykle niebezpiecznych dla zdrowia!

Nowe przepisy akcyzowe a paliwa żeglugowe

Nowelizacja dotyka także systemu poboru akcyzy od paliw żeglugowych. Dużo trudniej będzie używać ich do wykorzystywania w innych pojazdach. Prawo wprowadzi bowiem zapis, zgodnie z którym, aby uzyskać zwolnienie z akcyzy, trzeba będzie wpisać statek, dla którego kupowane jest paliwo do rejestru. W ten sposób łatwiej będzie zweryfikować, czy dana jednostka pływająca jest rzeczywiście eksploatowana i w ogóle zdolna do pływania. Jak pokazuje doświadczenie, bywa z tym różnie.

Udawał bezdomnego, by nagrać filmiki. Stanął przed sądemUdawał bezdomnego, by nagrać filmiki. Stanął przed sądem Michał Górecki

Akcyza na samochody osobowe – zmiany

Przepisy, które wejdą w życie w maju, mają uszczelnić również system poboru akcyzy od samochodów osobowych. Będzie dużo trudniej rejestrować auto jako ciężarowe, tylko po to, by uniknąć płacenie przewidzianej prawem akcyzy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!