Ludzie zapraszają na swoje ulice patrole drogówki

Mieszkańcy ulic, na których kierowcy za nic mają ograniczenia prędkości, coraz chętniej „zapraszają” na nie patrole drogówki. Jednym ze sposobów jest oznaczenie miejsca, w którym często dochodzi do wykroczeń, na dostępnej w internecie Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Ludzie zapraszają na swoje ulice patrole drogówki
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 grudnia 2021

Jak ściągnąć patrol drogówki na moją ulicę?

Jeżeli mieszkasz w miejscu, w którym często są łamane limity prędkości, jednak funkcjonariusze drogówki pojawiają się tam zdecydowanie zbyt rzadko, jest sposób, by „zaprosić” w takie miejsce patrol policji. Jednym z nich jest zgłoszenie naKrajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Trwa to zaledwie chwilę, a o naszych spostrzeżeniach natychmiast dowiadują się mundurowi z najbliższej komendy. Warto pamiętać, że każdego dnia można zgłosić tylko jeden punkt na KMZB.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa a piraci drogowi

O tym, że zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa nie pozostają bez reakcji, przekonali się ostatnio mieszkańcy i kierowcy powiatu niżańskiego w województwie podkarpackim. 

Jak deklaruje tamtejsza Komenda Powiatowa Policji w Nisku -niżańscy policjanci stale monitorują trasy, które przez mieszkańców zostały wskazane na Krajowej Mapie Bezpieczeństwa, jako miejsca, gdzie dochodzi do łamania przepisów związanych z ograniczeniami prędkości. W sobotę, policjanci ruchu drogowego zatrzymali prawo jazdy dwóm kierowcom. Obaj przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h” – czytamy w komunikacie. 

Kontrole prędkości w miejscach wskazanych przez mieszkańców

W przypadku wspomnianego przez nas powiatu, kontrole przeprowadzone zostały na ul. Mickiewicza w Rudniku nad Sanem oraz Wólce koło Harasiuk. Jak przyznają policjanci, to miejsca, które bardzo często wskazywane są przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zgłoszenia dotyczą brawurowej jazdy i łamania różnych przepisów drogowych.

Rekordowe zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń BezpieczeństwaRekordowe zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń BezpieczeństwaMartyna Kowalska

Co można zgłosić na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Oprócz wykroczeń drogowych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa można zgłaszać wiele innych sytuacji np. miejsca przebywania osób zagrożonych bezdomnością, akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, miejsca gromadzenia się młodzieży zagrożonej demoralizacją, wałęsające się psy, nieprawidłowo oznakowaną infrastrukturę drogową, miejsca spożywania napojów alkoholowych i wiele innych. 

Zaletą jest możliwość bardzo dokładnego wskazania lokalizacji zagrożenia. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa współpracuje bowiem z państwowym portalem mapowym www.geoportal.gov.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!