Łatwiejsze płatności bezgotówkowe? Powstaje Europejska Inicjatywa Płatności (EPI)

Wspólne oświadczenie popierające tzw. Europejską Inicjatywę Płatności (EPI) przyjęło we wtorek (09.11) siedem państw członkowskich Unii Europejskiej. W tym gronie znalazła się Polska. W założeniu, EPI jest międzynarodowym rozwiązaniem ułatwiającym płatności z zastosowaniem kart oraz przelewów pod jedną, paneuropejską marką?

Łatwiejsze płatności bezgotówkowe? Powstaje Europejska Inicjatywa Płatności (EPI)
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 listopada 2021

Czym jest Europejska Inicjatywa Płatności?

Nazwa EPI to skrót anglojęzycznej nazwy przedsięwzięcia: European Payment Initiative. W języku polskim oznacza ona Europejską Inicjatywę Płatności. Do tej pory przyłączyło się do niej ponad 30 instytucji, głównie banków. Jak informuje ministerstwo finansów, w tym gronie znalazł się także bank PKO BP. 

EPI jest paneuropejską marką dla międzynarodowego rozwiązania w zakresie płatności realizowanych zarówno za pośrednictwem kart płatniczych jak również natychmiastowych przelewów. Tego typu usługi mają być realizowane właśnie pod jedną „paneuropejską” marką. 

Koszty związane ze sposobem zapłatyKoszty związane ze sposobem zapłatyRafał Stępniewski


Jaki kraje popierają EPI?

9 listopada 2021 roku Europejska Inicjatywa Płatności zyskała poparcie siedmiu państw członkowskich Unii Europejskiej. Są to oprócz Polski także Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Niderlandy. 

Łatwiejsze płatności w Europie?

Jak informuje minister finansów Tadeusz Kościński Budowa Europejskiego Systemu Płatniczego to odpowiedź instytucji finansowych UE na potrzeby przedsiębiorców i konsumentów w coraz bardziej cyfrowej i bezgotówkowej gospodarce. Dlatego Polska wspólnie z 6 krajami UE przystąpiła do inicjatywy politycznego wsparcia dla tego projektu” - zaznaczył.

Dlaczego potrzebna jest Europejska Inicjatywa Płatności? 

Według oficjalnych dokumentów głównym celem realizowanego przedsięwzięcia jest wykreowanie europejskiego rozwiązania, które będzie stanowiło alternatywę dla obecnie istniejących. EPI ma zahamować fragmentację rynku, jaką można zauważyć w obszarze płatności detalicznych na Starym Kontynencie. Dodatkowo europejski system, który będzie osadzony w jurysdykcji Unii Europejskiej może także w sposób istotny wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa transakcji bezgotówkowych oraz całego systemu płatniczego w ogóle. 

BLIK wzorem dla europejskich rozwiązań?

Minister finansów mówiąc o nowym europejskim systemie, wskazuje na… polskie rozwiązanie i doświadczenia w tym obszarze. „Sukces systemu płatności BLIK, który w ciągu kilku lat stał się wiodącym rozwiązaniem płatniczym w płatnościach internetowych w Polsce to dowód, że Polska ma doświadczenie w tym zakresie. Nasze rozwinięte systemy płatności natychmiastowych oraz nowoczesne banki i ekosystem fintechów to mocne fundamenty, na których warto budować rozwiązania paneuropejskie w obszarze bezgotówkowych płatności detalicznych” - powiedział Kościński.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!