Koniec z wysokimi opłatami za roaming? Czym jest usługa Border Steering?

Czym może zakończyć się przypadkowe przelogowanie do obcej sieci w ramach roamingu? Doskonale o tym wiedzą mieszkańcy terenów przygranicznych, lub często przebywający w tamtych rejonach. Aby ograniczyć ryzyko wyższych opłat, warto zapytać operatora o usługę typu Border Steering.

Koniec z wysokimi opłatami za roaming? Czym jest usługa Border Steering?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 stycznia 2022

Roaming może zadziałać jeszcze na terenie Polski

Fale radiowe nie znają granic, dlatego w terenach przygranicznych zdarza się, że nasz telefon przeloguje się do sieci z sąsiedniego kraju. Jest to możliwe np. w miejscach, gdzie zasięg krajowej sieci jest wyraźnie słabszy, a telefon automatycznie łączy się z siecią zagranicznego operatora.

O ile w przypadku granicy z Litwą, Niemcami, Czechami czy Słowacją, koszty takiego przelogowania i zainicjowania połączenia czy przesyłu danych nie powinny być zbyt wysokie z uwagi na obowiązujące w UE roamingowe taryfy, o tyle na pograniczu ukraińskim, białoruskim, czy przy granicy z Federacją Rosyjską (Obwód Kaliningradzki) cena takiej „pomyłki” może być już znaczna. Operatorzy znają historie osób przebywających np. przy granicy z Rosją, którym telefon przełączył się na zagraniczną sieć i rozpoczął proces aktualizacji systemu, ściągając kilkaset MB danych. Koszty w takiej sytuacji mogą być bardzo bolesne. 

Czy tańszy roaming w UE przetrwa?Czy tańszy roaming w UE przetrwa?Anna Malinowska

Czym jest usługa Border Steering?

Aby nie dochodziło do podobnych sytuacji, operatorzy w różnych krajach świata wprowadzają usługę „Border Steering”. Ostatnio na taki krok zdecydował się T-Mobile Polska. Najprościej rzecz ujmując zapobiega ona przypadkowemu logowaniu się użytkowników na terenach przygranicznych do sieci działających w innym kraju. System odrzuca bowiem próbę przelogowania. W tym czasie klient będzie utrzymywany w sieci T‑Mobile oraz otrzyma SMS informujący o tej sytuacji. Dzięki temu klient zyska czas na ew. zmianę ustawień wyboru sieci (wyłączenie roamingu lub ustawienie manualnie operatora) i tym samym uniknięcie niechcianego logowania do sieci zagranicznego operatora oraz ponoszenia nieoczekiwanych kosztów za połączenia bądź zużycie pakietu danych w sieci zagranicznej” – informuje T-Mobile. 

Jak nie przelogować się do zagranicznej sieci?

Do tej pory wielu użytkowników wprowadza własne ustawienia, np. ustawiony na stałe tryb ręcznego szukania sieci. Zdarza się, że osoby mieszkające przy granicy, świadomie wyłączają transfer danych i uruchamiają go tylko wtedy, kiedy chcą skorzystać z internetu. Trzeba przyznać, że jest to mało wygodne rozwiązanie. Choćby z tego powodu warto zapytać operatora, czy dysponuje technologią zabezpieczającą przed niepotrzebnymi, wysokimi kosztami. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!