KE przedłuża system aukcyjny OZE

Komisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu systemu aukcyjnego dla Odnawialnych Źródeł Energii, czyli głównego polskiego programu, dzięki któremu wspierani są wytwórcy „zielonej” energii z OZE.

KE przedłuża system aukcyjny OZE
  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 grudnia 2021

Do kiedy system aukcyjny OZE?

Zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej system aukcyjny dla OZE zostanie wydłużony na okres od 1 stycznia 2022 do 31 grudnia 2027 roku. Decyzja ta czeka teraz na publikację. Jej wydanie związane jest z wejściem w życie Ustawy z 17 września 2021 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. Poz 1873).

Ponure wieści dla konsumentów. Czeka nas potężny skok cen energii elektrycznejPonure wieści dla konsumentów. Czeka nas potężny skok cen energii elektrycznejMartyna Kowalska


Wydłużenie systemu aukcyjnego. Co to oznacza dla wytwórców OZE?

Decyzję Komisji Europejskich skomentował już wiceminister klimatu i środowiska, a także pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. „To doskonała informacja dla wszystkich wytwórców OZE, jak i dla Polski. Aukcje są ważnym narzędziem wspierającym rozwój odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Decyzja Komisji Europejskiej umożliwia zachowanie ciągłości głównego Polskiego systemu wsparcia dla wytwórców OZE w zgodzie z zasadami rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, co jest kluczowe dla zapewnienia warunków do bezpiecznego i przewidywalnego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce” – ocenił.

System aukcyjny a rozbudowa OZE w Polsce 

W ocenie ministra Zyski, powstanie nowych instalacji opartych o Odnawialne Źródła Energii ma obecnie kluczowe znaczenie dla realizowanych celów polityki klimatyczno-energetycznych w Unii Europejskiej. Innym ważnym aspektem jest transformacja polskiej gospodarki, która docelowo ma być niskoemisyjna, a nawet zeroemisyjna. Pozytywny impuls dla OZE, może ten proces znacznie przyspieszyć.

Inwestycje dzięki przedłużeniu systemu aukcyjnego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że dzięki przedłużeniu systemu aukcyjnego powstanie ok. 9 GW zupełnie nowych mocy, które będą wytwarzały prąd w technologiach opierających się na źródłach odnawialnych. Maksymalna wartość wsparcia państwa w całym okresie trwania programu może wynieść do 43,85 miliardów złotych” – informuje resort.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!