Jakie okna dachowe zamontować?

Nowoczesne i tradycyjne budownictwo chętnie sięga po nowoczesne okna. Nic dziwnego – doświetlają wnętrze, zabezpieczają przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, gwarantują termoregulację i świetnie wyglądają. Wraz z modą na adaptowanie poddaszy oraz projektami, które wykorzystują skosy czasem w bardzo innowacyjny sposób, powodzeniem cieszą się okna połaciowe. Producenci oferują cały szereg różnych rozwiązań, które można idealnie dopasować do stylu wnętrza i elewacji, potrzeb mieszkańców oraz praktycznych aspektów. W efekcie okna drewniane umożliwiają przewietrzenie poddasza, sprawiają, że przestrzeń nabiera charakteru i jest rozświetlona.

Jakie okna dachowe zamontować?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 30 czerwca 2021

Okna dachowe PCV, aluminiowe czy drewniane — na które warto się zdecydować?

Okno dachowe z https://www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/okna-i-wylazy-dachowe/okna-dachowe.html wprowadza światło naturalne i umożliwia przewietrzenie poddasza. Sprawia, że w tej klimatycznej przestrzeni można spokojnie mieszkać i pracować. Najczęściej tego typu okna połaciowe są produkowane z drewna lub PCV lub też z drewna powleczonego tworzywem sztucznym. Wiele osób uważa, że ten pierwszy typ jest najlepszy, ponieważ dostosowuje się do więźby dachowej i pracuje z nią pod wpływem temperatury, wilgoci, wiatru. Plastikowe okna dachowe sprawdzają się świetnie w przestrzeniach o podwyższonej wilgotności. Często są więc montowane w łazienkach. Warto jednak zauważyć, że okna połaciowe z PCV nie wymagają stosowania żadnych środków chemicznych i są zdecydowanie trwalsze. Niestety są droższe od drewnianych, a okleina z czasem ulega przebarwieniu.

Sposób otwierania okna dachowe — górne czy dolne otwieranie?

Najczęściej klienci wybierają nowoczesne okna obrotowe. Otwierają się wokół osi, która znajduje się w połowie wysokości. Warto pamiętać o tym, że w przypadku niskiego montażu zdecydowanie lepiej sprawdzą się okna o podwyższonej osi obrotu – nawet w 3/4 wysokości.  Inną opcją są okna uchylno-obrotowe, które umożliwiają sterowanie systemem otwierania za pomocą przełącznika. Można je obracać wokół osi w połowie wysokości skrzydła lub uchylać do góry. To wygodna opcja, choć zawsze trzeba zwrócić uwagę na lokalizację klamki. Przy górnym mocowaniu, gdy okno jest wysokie będziemy zmuszeni na przykład używać drążka. Ciekawym rozwiązaniem, są także okna wyłazowe, które otwierają się na bok. Bardzo często są wykorzystywane przez kominiarza jako wejście na dach. Designerskim rozwiązaniem są także okna balkonowe. W tym wypadku dolne skrzydło otwierane jest do przodu, a górne uchylane jest do góry. W efekcie uzyskuje się atrakcyjną przestrzeń, która pozwala spoglądać z dachu niczym z balkonu. Wówczas oczywiście szczególnie trzeba zadbać o bezpieczeństwo użytkowe. Producenci oferują również okna panoramiczne z przesuwnych skrzydeł.

Energooszczędność okien dachowych — co to oznacza?

Przy wyborze okna dachowego warto patrzeć nie tylko na wygląd, sposób otwierania, lokalizację klamki czy wykończenie. Ważne są również takie parametry, które będą niewątpliwie związane z komfortem mieszkania. Warto wybierać więc modele, które mają niski współczynnik przenikalności cieplnej Uw, ponieważ wówczas pozwolą utrzymać dobry bilans energetyczny budynku. Zakłada się, że ten parametr powinien wynosić maksymalnie 1,3 W/m2K. Okna połaciowe powinny mieć także dobre właściwości akustyczne, by nie przeszkadzał nam hałas. Sprawdzi się także odporność na włamanie, czyli wzmocniona konstrukcja skrzydła oraz ościeżnicy. Klienci niezmiennie inwestują także w automatyczne sterowanie oraz nie bronią się przed używaniem markizy zewnętrznej, która, poza tym że chroni, to również rewelacyjnie wygląda.

Jakie są standardy okien dachowych?

Okna dachowe najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu, budowy lub generalnego remontu. Wówczas z pewnością staniemy przed szeregiem dylematów, ponieważ istnieje wiele różnych modeli, które mają odmienne systemy otwierania, a także są produkowane z rozmaitych materiałów.  Z okien dachowych oczywiście najczęściej korzystamy by doświetlić światłem naturalnym poddasze. Sama ich konstrukcja sprawia, że wpuszczają zdecydowanie więcej niż klasyczne pionowe modele. I dlatego w dachu jest ich relatywnie mniej. Poza tym należy również w taki sposób zaplanować wysokość montażu, by optymalną widoczność miała zarówno osoba siedząca, jak i stojąca. W efekcie, im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno uchylne. Poza tym będziemy musieli zwrócić uwagę także na wysokość ścianki kolankowej. To ona wpływa na to, w jakim miejscu może znajdować się dolna krawędź skrzydła. W niektórych wypadkach wstawia się pod oknem dachowym także to klasyczne pionowe. Taki układ nazywamy zestawieniem kolankowym i świetnie to rozwiązanie się sprawdza w mieszkaniach, domach i biurach.

Na co koniecznie zwrócić uwagę przed zakupem okna dachowego?"

Gdy zastanawiamy się, jakie okna wybrać z oferty Castorama, powinniśmy wziąć pod uwagę funkcjonalność. Im wyżej wykonamy montaż, tym lepiej doświetlimy przestrzeń. Z drugiej strony dolna krawędź powinna znajdować się około 120 cm od podłogi. Wówczas świetnie sprawdzi się klamka w dolnej części ramy, ponieważ jest wygodna. Przy niższym montażu świetne będą okna uchylno-obrotowe. Wówczas będzie można swobodnie podejść do otwartego okna, czy też pod nim przechodzić.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!