Jak zaplanować urlop na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2023/2024?

Po świętach Bożego Narodzenia i na przełomie roku, kiedy atmosfera wypełniona jest magią minionych dni planowanie urlopów staje się ważne dla harmonii między pracą a chwilami wytchnienia. Czy wiesz, jak strategicznie wykorzystać wolne dni, aby cieszyć się nie tylko Sylwestrem, ale także spokojnym czasem odpoczynku? W naszym artykule omówimy najlepsze opcje urlopu na koniec roku, uwzględniając zarówno czas po świętach, jak i pierwsze dni Nowego Roku. 

Jak zaplanować urlop na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2023/2024?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 24 listopada 2023

Boże Narodzenie 2023, a dni wolne

W bieżącym roku mamy do czynienia z sytuacją, gdy Wigilia Bożego Narodzenia przypada na niedzielę, a święta Bożego Narodzenia rozciągają się na poniedziałek i wtorek. Konfiguracja kalendarza pokazuje, że może okazać się to okazać wyzwaniem dla planowania dodatkowego urlopu. Nie jest łatwo wygospodarować tradycyjny długi weekend pozwalający na krótki zimowy wyjazd, czy spędzenie większej ilości czasu z bliskimi. Jednak — jest to możliwe!

Aby w pełni cieszyć się atmosferą świąteczną i spędzić więcej czasu z rodziną należy rozważyć wzięcie krótkiego urlopu od 27 do 29 grudnia. Pozwoli to cieszyć się ponad tygodniem wolnego (25 i 26 to dni ustawowo wolne od pracy). Taka opcja pozwoliłaby przedłużyć miły wypoczynek, umożliwiając jednocześnie pełne korzystanie z aż 10 dni wolnych (od 23 grudnia do 2 stycznia).

Noworoczny urlop — jak go zaplanować?

Planując krótki urlop na Sylwestra i Nowy Rok warto rozważyć skorzystanie dwóch dni wolnych: 29 grudnia 2023 (piątek) oraz 2 stycznia 2024 (wtorek). Takie postępowanie daje możliwość spędzenia czterech dni wolnych z bliskimi, przygotowania się na sylwestrową zabawę, odpoczynku, czy wykonania zakupów bez stresu.

Warto także wykorzystać dzień wolny za święto przypadające w sobotę (6 stycznia 2024) i zostać w domu dzień dłużej.  Ponieważ 1 stycznia 2024 wypada w poniedziałek, można spędzić zarówno sylwestrową noc, jak i pierwszy dzień Nowego Roku w gronie najbliższych. 

Święta. Podpowiadamy, jak kupować, by prezent był trafionyŚwięta. Podpowiadamy, jak kupować, by prezent był trafiony Monika Świetlińska

1 stycznia 2024 to dzień ustawowo wolny od pracy. To doskonała okazja do spokojnego rozpoczęcia nowego roku, refleksji i planowania przyszłych wyzwań.

Wybierając tę opcję, mamy szansę na kilka dni relaksu, odpoczynku i pełnego skorzystania z wyjątkowej atmosfery świątecznej. To okazja do naładowania baterii przed nadejściem Nowego Roku, jednocześnie wykorzystania dni, które sprzyjają rodzinnej atmosferze i spędzaniu czasu z najbliższymi. To także czas na celebrowanie chwil w sposób spokojny i bez pośpiechu, z dala od codziennego zgiełku.

Odpoczynek: ważna sprawa!

W dzisiejszym intensywnym tempie życia zawodowego korzystanie z urlopu staje się nie tylko przyjemnością, lecz także koniecznością. Odpoczynek ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego i efektywności w pracy. Urlopy umożliwiają zregenerowanie sił. Praca, zarówno fizyczna, jak i psychiczna, może wyczerpywać zasoby organizmu, a czas wolny pozwala na oderwanie się od codziennych obowiązków i pełne naładowanie baterii.

W kontekście zdrowia psychicznego urlop pełni funkcję ochrony przed stresem i wypaleniem zawodowym. Jest to czas, w którym można odpocząć od codziennych wyzwań, zrelaksować się i skoncentrować na sobie, na życiu prywatnym, rodzinnym. Poprawia to ogólne samopoczucie i pomaga w utrzymaniu równowagi psychicznej.

Niedziele handlowe w grudniu 2023Niedziele handlowe w grudniu 2023Małgorzata Łaziuk

Efektywność zawodowa również zyskuje, gdy pracownicy regularnie otrzymują chwilę oddechu. Odpoczynek przekłada się na lepszą koncentrację, kreatywność i ogólną wydajność. Pracownicy, którzy wracają do pracy po urlopie, często są bardziej zaangażowani i pełni energii.

W natłoku codziennych obowiązków łatwo zapomnieć o rodzinie, przyjaciołach i własnych pasjach. Czas wolny pozwala na skupienie się na tych aspektach życia, co przyczynia się do ogólnego zadowolenia z życia.

Korzystanie z urlopów nie tylko wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne i efektywność pracowników, ale także przynosi korzyści pracodawcom. Motywuje pracowników do zaangażowania, redukuje absencje z powodu chorób i tworzy korzystne środowisko pracy. Dlatego też, zachęcając do regularnego korzystania z urlopów, inwestujemy nie tylko w dobrostan pracowników, ale również w sukces organizacji.

Bardzo ważne jest jednak by pamiętać, że planowanie dni wolnych w czasie na przełomie grudnia i stycznia może zależeć od specyfiki pracy: w wielu zawodach pracuje się również w sobotę i w niedzielę, może być niezbędne wybranie większej ilości dni z puli. Czasem też szef może podjąć decyzję o zamknięciu firmy w tym czasie. Przy takich planach dobrą praktyką jest zwracanie uwagi na innych pracowników, przeprowadzanie rozmów na temat nieobecności, zmian w grafiku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!