Gospodarka europejska jest w recesji?

PMI w strefie euro maleje. Spadek odnotowują nawet największe europejskie gospodarki, jak Niemcy czy Francja. Czy czeka nas europejska recesja?

Gospodarka europejska jest w recesji?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 29 sierpnia 2023

Gospodarka w strefie euro ma się źle?

Koniunktura gospodarcza w strefie euro przeszła w ostatnich miesiącach poważne spowolnienie. Świadczy o tym spadek kluczowego wskaźnika PMI zarówno dla przemysłu, jak i sektora usługowego. To alarmujący sygnał dla europejskiej gospodarki, sugerujący, że trudne czasy mogą się utrzymać jeszcze przez pewien czas.

Polacy przeceniają swoją wiedzę o finansach. Badanie nie pozostawia na nas suchej nitkiPolacy przeceniają swoją wiedzę o finansach. Badanie nie pozostawia na nas suchej nitki Damian Jemioło

PMI jest istotnym narzędziem oceny stanu gospodarki. Gdy indeks wynosi powyżej 50, oznacza to wzrost, natomiast wartość poniżej 50 wskazuje na tendencje recesyjne. Sierpniowe odczyty PMI w strefie euro były najniższe od 33 miesięcy, z głównym wskaźnikiem spadającym z 48,6 pkt do 47 pkt w ciągu miesiąca. To oznacza, że gospodarka jest w fazie spowolnienia.

Najbardziej niepokojący jest spadek PMI dla sektora usługowego poniżej poziomu 50, osiągając w sierpniu 48,3 pkt wobec 50,9 pkt w lipcu. To pierwszy taki spadek od dłuższego czasu i sugeruje, że dotychczasowa siła usług jako siły napędzającej gospodarkę jest teraz zagrożona.

Europejski przemysł odnotowuje recesję?

Również sektor przemysłowy również nie ma się najlepiej, choć widać tu niewielką poprawę. PMI dla przemysłu wyniósł 43,7 pkt w sierpniu, wzrastając o 1 pkt w porównaniu z lipcem, ale wciąż pozostając na niskim poziomie.

Źle wygląda również sytuacja w największych gospodarkach Europy – przykładowo Niemiec. Główny wskaźnik PMI naszego zachodniego sąsiada zmalał z 48,5 pkt w lipcu do 44,7 pkt w sierpniu. To najgwałtowniejszy spadek od ponad 3 lat. Skutki tej dekoniunktury odbijają się na całej strefie euro, a także w krajach, których Niemcy są głównymi partnerami handlowymi. Mowa tutaj m.in. o Polsce.

Francja, druga co do wielkości gospodarka w strefie euro, również odczuwa spowolnienie. Sektor przemysłowy wykazuje pewne oznaki stabilizacji, ale usługi zanotowały spadek wskaźnika PMI do 46,7 pkt w sierpniu. To oznacza większą recesję w sektorze usługowym niż w przemyśle, w porównaniu z Niemcami.

Czy sytuacja w strefie euro ulegnie poprawie?

Nadchodzące miesiące mogą przynieść wyzwania dla gospodarki strefy euro. Spowolnienie zarówno w przemyśle, jak i usługach, sygnalizuje, że europejska gospodarka potrzebuje wsparcia. Eksperci podkreślają, że względem tego, Europejski Bank Centralny (EBC) będzie musiał rozważyć swoje decyzje w kontekście stóp procentowych i polityki monetarnej. 

Jednakże ich [stóp gospodarczych – przypis red.] podniesienie może oznaczać spowolnienie konsumpcji i wzrost cen zakupu czy wynajmu nieruchomości. W dłuższej perspektywie może to poprawić sytuację gospodarczą strefy euro, poprzez spowolnienie inflacji, ale obejdzie się to kosztem naszych portfeli.

Siła nabywcza w Europie: Kto wydaje najwięcej na zakupy?Siła nabywcza w Europie: Kto wydaje najwięcej na zakupy?Mikołaj Frączak

Warto zaznaczyć, że sytuacja gospodarcza jest dynamiczna, a wiele zależy od kolejnych wydarzeń ekonomicznych i politycznych na świecie. Niemniej jednak obecny spadek wskaźników PMI stanowi jasny sygnał, że strefa euro zmaga się z trudnościami, które wymagają uwagi i działań.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!