Mieszkania na sprzedaż i domy do wynajęcia

Własny dom, a przy nim nasłoneczniony zadbany urządzony ogród — to marzenie prawie każdego z nas. Wiele osób jednak zastanawia się, czy kupić dom wykończony, gotowy do zamieszkania, czy może zbudować go od podstaw. Niektórzy też rozważają opcję inwestycji w dom bliźniaczy. Opcji jest wiele, a ostateczny wybór należy do każdego inwestora.

Mieszkania na sprzedaż i domy do wynajęcia
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 1 grudnia 2021

Dom w zabudowie bliźniaczej zlokalizowany w mieście

Gdyby tak się przez chwilę zastanowić, to faktycznie dom jest marzeniem niemal każdego z nas. Jednak niestety wielu osobom pozostaje tylko mieszkanie do wynajęcia i to w bloku. Dom wiąże się z poważną inwestycją, z dużą sumą pieniędzy. W związku z tym wymaga ona pewnych przemyśleń, kalkulacji i podjęcia właściwego wyboru. Bo przecież można kupić gotowy już dom typu bliźniak. Na przykład usytuowany gdzieś w mniejszym czy większym mieście. Taki dom na sprzedaż można znaleźć w internecie. Ofert nie brakuje. Tylko, czy faktycznie warto? Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wszystkie związane z tym ograniczenia. Tak samo jest w zabudowie szeregowej. Nie jest to nowy dom wolnostojący, ale dzielony z innymi mieszkańcami. To w pewnym sensie jak mieszkanie w bloku. Nie wszystkich ta opcja interesuje.

Dom na sprzedaż za miastem

Dużo lepszym wyborem będzie w tej sytuacji elegancki dom wolnostojący za miastem. Trzeba tylko liczyć się z tym, że jego cena wzrośnie. Nie można natomiast zapominać o tym, że dom to jednak inwestycja na lata, dla niektórych nawet na całe życie. Dlatego lepiej dopłacić i cieszyć się wymarzonym domem z ogrodem, niż żałować i zainwestować w obiekt, który nie spełni oczekiwań. Wolnostojący dom to zdecydowanie więcej możliwości w zakresie użytkowania. 

Inwestycja w gotowy dom wolnostojący a budowa od podstaw

Ponieważ działka na sprzedaż to dziś nie problem, można zaplanować budowę własnego domu od podstaw. Nie trzeba kupować gotowego już, w stanie deweloperskim czy wykończonym. Można stworzyć projekt i zająć się budową od zera. Trudno powiedzieć, co wyjdzie drożej, ale można to sobie na podstawie indywidualnych oczekiwań, przekalkulować. Z uwagi na to, że dziś jest nawet szansa na dom bez pozwolenia na działce rolnej, coraz więcej osób zastanawia się nad tym, by zabrać się za budowę samodzielnie. Inwestycja ta nie jest prostym zadaniem. Wymaga dopracowania wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach. Ważne jest przede wszystkim, aby dobrze wybrać działkę, a konkretnie jej powierzchnię. Otóż minimalna działka pod budowę domu to 300 metrów kwadratowych. Wiadomo jednak, że im będzie ona większa, tym więcej będzie miejsca na piękny ogród.

 

Co prawda, na stronie mieszkanie.pl, można znaleźć informacje wskazujące na to, że dziś jest szansa nie tylko, aby wynająć mieszkanie, ale też znaleźć domy do wynajęcia. Nie jest to jednak opłacalne. Jeśli dom, to tylko budowany od podstaw lub inwestycja w gotową nieruchomość. Wynajęcie domu to tak jak działki do wynajęcia. Niby jest, można użytkować, ale to tyle. Nie ma możliwości budowy domu, nie ma możliwości wiązania z nią dłuższej przyszłości. Lepiej więc kupić działkę i zaplanować dwupoziomowy dom czy parterowy na kameralnym osiedlu albo za miastem. Dom wybudowany samodzielnie i w urokliwym miejscu zapewni bezpieczeństwo i pełną satysfakcję z posiadania tej nieruchomości. Także domy pod wynajem zdecydowanie odpadają. Z racji tego, że dom stwarza inwestorom i jego mieszkańcom więcej możliwości, lepiej rozważyć tę opcję. I zdecydowanie lepszym będzie inwestycja w dom wolnostojący, niż w zabudowie bliźniaczej składający się, czy bardziej stworzony z jednego budynku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!