Czy w Polsce zwalczanie kun – zgodnie z obowiązującymi przepisami – jest legalne? Odpowiadamy!

Kuny to bardzo sprytne zwierzęta o uroczym wyglądzie, które są jednocześnie wandalami o niszczycielskich zapędach. Nie bez powodu każdy nieszczęśnik, który nieświadomie dał kunie dach nad głową chce się jej jak najszybciej pozbyć. Czy takie działania są zgodne z prawem? Wyjaśniamy!

Czy w Polsce zwalczanie kun – zgodnie z obowiązującymi przepisami – jest legalne? Odpowiadamy!
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 25 stycznia 2024

Dlaczego zwalczanie kun jest konieczne?

W Polsce mamy dwa rodzaje kun – pierwszym gatunkiem jest tumak, czyli kuna leśna, która preferuje tereny zalesione znacznie oddalone od ludzkich siedzib. Drugim (bardziej problematycznym) jest kuna domowa, zwana kamionką. Ten futrzasty ssak o długim ogonie osiąga długość do 40-50 cm, ma ostre zęby, krótkie łapy i różowy nos. W przeciwieństwie do swojej krewniaczki woli obszary zaludnione, gdzie chętnie się stołuje i mieszka.

Wyjątkowo ciepłe uczucia wzbudzają w niej stodoły, szopy, piwnice, a w szczególności – strychy i poddasza. To dla niej idealne miejsce na kryjówkę, szczególnie jeśli warstwa termiczna jest wykonana z wełny mineralnej – czyli ulubionego materiału kun.

W takich warunkach można tworzyć długie tunele, budować gniazda, spać i czyścić futerko. Niestety raj dla kuny oznacza poważne problemy dla ludzi. Jeśli ten mały drapieżnik postanowi rozgościć się właśnie naszym domu, może spowodować ogromne zniszczenia, których koszt może dojść nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Czego możemy się spodziewać po takim dzikim lokatorze?

  • zdewastowania wewnętrznej warstwy dachu (pogryzionej folii, wygryzionej wełny i styropianu);
  • pomieszczeń zanieczyszczonych nieprzyjemnie pachnącymi odchodami;
  • pogryzionych kabli;
  • uszkodzonej instalacji;
  • nocnych hałasów (kuny są aktywne po zmroku i potrafią szaleć jakby świat miał się jutro skończyć);
  • jeśli kuna rozgości się również w naszym ogrodzie lub gospodarstwie, istnieje szansa, że zagryzie gołębie hodowlane, drób, a nawet poprzegryza przewody w samochodzie.

Jak widać z takiej znajomości nie wyniknie nic dobrego, dlatego usuwanie kun z domu to konieczność. Jeśli tylko zarejestrujemy ich obecność na swoim terenie, musimy szybko reagować.

Czy zwalczanie kun jest w Polsce legalne?

Samodzielne pozbycie się kuny teoretycznie jest możliwe, ale bardzo czasochłonne. Może się też okazać nieopłacalne – im dłużej będzie przebywała w naszym domu, tym większe szkody wyrządzi. Dlatego najlepszym wyjściem będzie zatrudnienie specjalistów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli skutecznie i bezpiecznie dla zwierzaka kuny zwalcza Stander.

Aktualnie kuny nie są w Polsce pod ochroną gatunkową, jednak istnieją ograniczenia dotyczące metod ich zwalczania – zakazane jest np. wykorzystywanie substancji trujących. Firmy likwidujące kuny są zobowiązane do odłowienia zwierzęcia w sposób humanitarny, nie wyrządzając mu krzywdy. Do schwytania drapieżnika używa się żywołapek i przynęt, a kiedy podstęp się uda, pracownicy firmy wywożą kunę w okolice oddalone od ludzkich domostw.

Odłowienie kuny jest trudne dla laika, ale profesjonalna firma będzie w stanie przeprowadzić taką usługę efektywnie i zgodnie z prawem. Pomoże też znaleźć miejsca, którymi kuna dostała się do naszego domu oraz zaproponować działania profilaktyczne, np. elektrycznego pastucha do zamontowania na dachu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!