Czy osoba niepełnoletnia może pójść sama do lekarza?

Wizyty u lekarza są ważne z różnych powodów: w celu profilaktyki, problemów ze zdrowiem, czy konieczności wystawienia niezbędnych skierowań. Czy osoba niepełnoletnia może samodzielnie, bez opiekuna wybrać się w celu skonsultowania stanu zdrowia lub przepisania antykoncepcji?

Czy osoba niepełnoletnia może pójść sama do lekarza?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 22 marca 2024

Czy osoba poniżej 18 roku życia może sama udać się do lekarza?

W Polsce osoba poniżej 18 roku do lekarza powinna pójść z opiekunem prawnym lub faktycznym. Ich obecność jest wymagana do udzielenia zgody na procedury medyczne lub badania.

Opiekun faktyczny to osoba, która w rzeczywistości sprawuje opiekę nad dzieckiem, niebędącą jego prawnym opiekunem. To ktoś, kto zapewnia małoletniemu opiekę, troskę i wsparcie. Może odgrywać istotną rolę w życiu dziecka, szczególnie w przypadkach, gdy rodzice są nieobecni lub niezdolni do sprawowania opieki.

CZYTAJ TEŻ Naruszenie tajemnicy lekarskiej i działania naruszające godność pacjenta

Jednak istnieją sytuacje, w których osoba niepełnoletnia może samodzielnie korzystać z usług medycznych. O pomoc może zwrócić się w przypadkach, gdy niezbędne jest uzyskanie pilnej pomocy w przypadku zdarzenia nieprzewidzianego — wypadku lub gdy istnieje zagrożenie życia. Dalsze czynności będą wykonywane w momencie, gdy rodzice lub opiekunowie pisemnie wyrażą zgodę na przeprowadzanie dalszych działań.

Czy lekarz może przepisać niepełnoletniej osobie antykoncepcję?

W Polsce przepisanie antykoncepcji osobie niepełnoletniej jest możliwe, jednak wymaga zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Decyzja zależy od lekarza prowadzącego, który podejmuje ją na podstawie oceny medycznej oraz rozmowy z pacjentem.

W praktyce, jeśli osoba niepełnoletnia zgłasza się do lekarza z prośbą o przepisanie antykoncepcji, lekarz powinien przeprowadzić rozmowę — wywiad lekarski, wykonać badanie ginekologiczne oraz wystawić skierowanie na badania laboratoryjne. Powinno się to odbywać za wiedzą oraz zgodą opiekunów prawnych. Gdy wystawiano e-receptę jest widoczna w IKP — Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ TEŻ Recepta na tabletkę dzień po – gdzie szukać pomocy po niezabezpieczonym stosunku?

Warto podkreślić, że decyzje dotyczące przepisania antykoncepcji osobie niepełnoletniej są podejmowane indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb i okoliczności każdego pacjenta. Lekarz z reguły stara się działać w najlepiej zrozumiałym interesie pacjenta, zapewniając jednocześnie odpowiednie wsparcie i konsultacje, gdy jest to konieczne.

Czy lekarza obowiązuje tajemnica medyczna wobec dziecka?

Lekarze oraz inni pracownicy placówek medycznych nie mogą ujawniać informacji uzyskanych od dziecka (oprócz jego opiekunowi prawnemu), tak samo, jak wobec osób dorosłych. Jest to fundamentalny element etyki zawodowej, ma na celu ochronę prywatności i poufności informacji pacjentów.

Informacje o stanie zdrowia niepełnoletnich, jak również wszelkie dane medyczne, diagnozy, wyniki badań czy zalecenia lekarskie są objęte tajemnicą medyczną i nie mogą być ujawniane bez zgody pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego, czyli w przypadku osób poniżej osiemnastego roku życia — rodziców lub opiekunów prawnych.

Lekarz prowadzący musi przekazać informacje o stanie zdrowia dziecka rodzicom lub opiekunom prawnym, chyba że istnieją powody, aby wątpić w ich zdolność do odpowiedzialnego działania na rzecz dobra dziecka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!