Co się zmieni w dotacjach dla rolników po 2023 roku?

Do akceptacji Komisji Europejskiej trafił właśnie projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Dokumenty przygotował resort rolnictwa. To od jego kształtu w dużej mierze będzie zależał kształt dotacji dla rolników w nowym okresie programowania. Oto kilka zmian.

Co się zmieni w dotacjach dla rolników po 2023 roku?
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 lipca 2022

Pieniądze na dobrostan zwierząt

Do planu dołączono m.in. zmiany w zakresie poszerzenia zakresu i budżetu obszaru „dobrostan zwierząt”. W dokumencie przewidziano interwencję pt. „inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń”. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej gospodarstwa będą mogły być wyposażane w wybiegi oraz poprawi się wyposażenie pastwisk. Pojawią się możliwości w inwestowanie w cyrkulację powietrza w budynkach inwentarskich. W tym zakresie budżet ma wynieść przeszło 300 mln euro. 

Pieniądze za punkty

Z kolei w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, planowane jest odejście od systemu wariantowego. Znajdą się za to pieniądze na niepremiowane dotąd praktyki takie jak powiększenie powierzchni bytowej minimum o 50%, utrzymanie na ściółce, dostępność wybiegów oraz późniejsze odsadzanie młodych od matki. W tym obszarze planowany jest system punktowy. Jeden punkt ma być wyceniony na 100 PLN. 

ARiMR będzie współpracowała z... WOTARiMR będzie współpracowała z... WOTMichał Górecki

Zmiany w ekoschematach

Plan przewiduje wprowadzenie nowego ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. Tu planowane jest m.in. wsparcie międzyplonów ozimych (wsiewek śródplonowych), zróżnicowanej struktury upraw, uproszczonych systemów uprawy, wymieszania słomy z glebą. Podobnie jak w poprzednim przypadku obowiązywał będzie system punktowy z analogiczną wyceną 100 PLN za jeden punkt. 

Co się zmieni w WPR?

Plan zakłada m.in. odstąpienie od wdrażania w ramach pierwszego filaru ekoschematu „Rolnictwo ekologiczne” oraz „Przeznaczenie 7% powierzchni GO w gospodarstwie na obszary nieprodukcyjne”. Będą również zmiany w zakresie norm dobrej kultury rolnej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!