7 prostych sposobów na robienie tańszych zakupów

W dzisiejszych czasach niemal każdy szuka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas zakupów. Jest to zupełnie naturalne, ponieważ w ten sposób można mieć większy budżet np. na podróże. W dobie Internetu oszczędzanie jest znacznie prostsze, ale i tradycyjne metody cieszą się sporą popularnością. Poznaj kilka prostych sposobów na to, żeby robić tańsze zakupy.

7 prostych sposobów na robienie tańszych zakupów
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 22 listopada 2023

Przeglądaj gazetki promocyjne

Regularne przeglądanie broszur popularnych sklepów to niezawodny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy podczas zakupów. Nowa gazetka Dino z ofertami może być obecnie sprawdzona online, czyli bez wychodzenia z domu. To duże ułatwienie w porównaniu z erą sprzed Internetu, gdzie takie materiały reklamowe były wyłącznie dostępne w sklepie lub dostarczane do skrzynki pocztowej. W celu zapamiętania najciekawszych promocji warto spisać sobie je wraz z terminem ważności np. w telefonie. W ten sposób można uniknąć przepłacania za wiele produktów codziennego użytku.

Używaj porównywarek cen

Dzięki Internetowi dostęp do informacji o cenach stał się łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Niezwykle przydatnymi narzędziami do sprawdzania cen produktów są porównywarki cen online. Pozwalają w kilka chwil zapoznać się z kosztem zakupu towarów z różnych sklepów. W ten sposób o wiele łatwiej można znaleźć korzystne oferty, które można sobie zapisać np. w ulubionych zakładkach. Należy jedynie pamiętać, że ceny mogą po jakimś czasie ulec zmianie.

Twórz listy zakupów

Tworzenie listy zakupów to skuteczny sposób na to, żeby uniknąć przypadkowych zakupów. Taka strategia sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób, które mają tendencję do kupowania pod wpływem chwili. Ustalenie niezbędnych produktów pozwala ograniczyć marnowanie żywności, co może mieć też spory wpływ na stan domowego budżetu. Ponadto dzięki liście zakupów łatwiej można zachować kontrolę nad wydatkami. Listę można zapisać na kartce, w notatkach w telefonie lub specjalnych aplikacjach mobilnych. Dobrym pomysłem może być przygotowanie osobnych list dla każdego z supermarketów czy też zaznaczenie produktów w promocji poprzez np. podkreślenie ich.

Kupuj na zapas w promocji

Kupowanie na zapas podczas trwania promocji to rozsądny sposób na oszczędzanie. Dotyczy to oczywiście produktów o dłuższym terminie przydatności, czyli np. makaronów, ryżu czy też kosmetyków i środków czystości. Jeśli w domu nie brakuje miejsca do przechowywania zapasów, to zdecydowanie warto zrobić większe zakupy w okresie trwania promocji. W ten sposób można uniknąć płacenia pełnej ceny w przyszłości i zabezpieczyć się przed ewentualnymi podwyżkami cen. Rozmiar oszczędności dzięki kupowaniu na zapas może być sporym zaskoczeniem.

Nie rób zakupów na pusty żołądek

To zaskakująco istotny aspekt udanych zakupów. Warto pamiętać o tym, że głód wzmaga podatność na impulsywne zakupy. W takiej sytuacji znacznie łatwiej o sięgnięcie po niezdrowe przekąski i to bez patrzenia na cenę. Często też można w ten sposób kupić niepotrzebne artykuły lub ich nadmiar, co może skończyć się np. zmarnowaniem żywności. Unikanie wizyt w sklepie z pustym żołądkiem ułatwi dokonywanie racjonalnych wyborów. To z kolei powinno znaleźć odzwierciedlenie w domowych finansach. Jest to prosty krok, dzięki któremu można zachować kontrolę nad wydatkami.

Stawiaj na produkty sezonowe

Kupowanie produktów sezonowych może być bardzo korzystne dla portfela. Takie owoce, warzywa i inne artykuły są zazwyczaj znacznie tańsze. Dobrym przykładem są truskawki, które latem mają znacznie niższe ceny niż zimą. To jednak nie wszystko. Sezonowe produkty przeważnie są też o wiele smaczniejsze. Wprowadzenie ich do diety jest też dość dobrym sposobem na bardziej ekologiczne podejście do zakupów. Pozwala bowiem na ograniczenie sprowadzania artykułów z odległych miejsc. Jedna decyzja może zatem wpłynąć nie tylko na finanse, ale także na kilka innych aspektów życia.

Planuj posiłki z wyprzedzeniem

Kluczowym elementem oszczędzania podczas zakupów jest planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Ta metoda jest ściśle powiązana z tworzeniem listy zakupów. Ustalenie jadłospisu np. na cały tydzień umożliwia przygotowanie precyzyjnej listy niezbędnych produktów. W ten sposób w koszyku nie wylądują przypadkowe artykuły, które nie zostaną później wykorzystane w domu. Jest to skuteczny sposób na zmniejszenie wydatków na zakupy. Dodatkowo ułatwia prowadzenie zdrowszego i bardziej ekologicznego życia. Posiłki są bowiem bardziej przemyślane, a ilość wyrzucanego jedzenia ograniczona do minimum.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!