Picie alkoholu w samochodzie

Niedługo weekend majowy, dni stają coraz dłuższe. W takiej sytuacji coraz więcej osób ma ochotę schłodzić się zimnym napojem "z procentami". Czy można to zrobić we własnym samochodzie, który stoi na przykład na parkingu? O czym trzeba pamiętać?

Picie alkoholu w samochodzie
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 17 kwietnia 2024

Co, jeśli samochód stoi zaparkowany, a osoba w nim przebywająca nie zamierza kierować, ale pije alkohol?

Zgodnie z obowiązującym prawem, posiadanie alkoholu w organizmie powyżej ustalonego limitu stanowi naruszenie przepisów dotyczących prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Co w momencie, gdy przebywanie w samochodzie nie jest związane z przejazdem z jednego miejsca w drugie, a chęcią wypicia napojów z "procentami"?

Pasażerowie mogą pić alkohol na swoich fotelach, trudniejsza sprawa jest z osobą, która zajmuje ten przy kierownicy. Może się to okazać zaskakujące, ale także ona może pić alkohol. Ważne jest, aby klucz nie znajdował się w stacyjce, silnik nie był włączony oraz nie było zamiaru prowadzenia pojazdu.

W takiej sytuacji trzeba pamiętać o odpowiednim zachowaniu przebywających w samochodzie: nie zakłócać spokoju publicznego, na przykład poprzez hałas, awanturę lub inne zachowania.

Gdy istnieje podejrzenie, że osoba spożywająca alkohol w samochodzie może stanowić zagrożenie dla siebie lub innych, organy ścigania mogą podjąć odpowiednie działania, włączając w to przeprowadzenie kontroli oraz ewentualne zatrzymanie i przeprowadzenie badań na obecność alkoholu we krwi.

Jazda po alkoholu — dlaczego jest zakazana?

Jest ona surowo zabroniona z uwagi na wiele poważnych zagrożeń, jakie niesie dla bezpieczeństwa na drodze oraz dla zdrowia i życia wszystkich uczestników ruchu drogowego. Takie napoje wpływają negatywnie na funkcje mózgu, prowadzą do obniżenia zdolności koncentracji, koordynacji ruchowej, uwagi i reakcji. Kierowcy stają się bardziej podatni na popełnienie błędów i niebezpiecznych manewrów, co zwiększa ryzyko wypadku. Wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierowców często kończą się obrażeniami ciała, kalectwem lub, w najgorszym przypadku, śmiercią uczestników ruchu drogowego.

To także naruszenie przepisów prawa. Kierowcy, którzy decydują się na prowadzenie pojazdu narażają się na różne sankcje prawne, włączając w to mandaty, kary finansowe, utratę prawa jazdy, a nawet karę więzienia.

Zdrowy rozsądek i odpowiedzialność wobec siebie i innych nakazują unikanie tej praktyki, aby chronić życie i zdrowie zarówno kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Jak wygląda kontrola trzeźwości?  

Jest prowadzona przez policję w ramach rutynowych kontroli drogowych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Procedura kontrolna obejmuje kilka kroków. Może być ona przeprowadzona rutynowo, po obserwacji zachowania kierowcy podczas kierowania pojazdem, czy podczas rozmowy (dziwne zachowanie, wymuszone lub niepewne ruchy, zapach alkoholu) lub jeśli zostanie przekazany sygnał przez innych uczestników ruchu drogowego, lub osoby bliskie posiadające informacje o jeździe samochodem "na podwójnym gazie".

Pierwszym etapem jest zatrzymanie pojazdu do kontroli, podczas której policjant sprawdza dokumenty kierowcy. Następnie kierowca może zostać poproszony o zgodę na przeprowadzenie testu trzeźwości przy użyciu alkomatu.

Wynik testu alkomatem lub badanie krwi kierowcy może skutkować różnymi sankcjami prawymi w przypadku przekroczenia ustalonego limitu (0,2 promila dla kierowców, jako wykroczenie i 0,5 promila jako przestępstwo).

Konsekwencje prawne dla nietrzeźwych kierowców są zależnie od stopnia nietrzeźwości, historii przewinień, oraz tego, czy wystąpiła kolizja drogowa lub wypadek.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!