Ostatnie dni na rozliczenie podatkowe!

To już ostatnie dni na złożenie PIT! Z tą ważną czynnością wiąże się również przekazanie 1,5%, Dlaczego warto w rozliczeniu podatkowym uwzględnić Organizację Pożytku Publicznego?

Ostatnie dni na rozliczenie podatkowe!
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 29 kwietnia 2024

Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zeznanie podatkowe za 2023 rok należy złożyć do 30 kwietnia 2024 roku. Jest to termin składania deklaracji podatkowej dla większości podatników w Polsce. Dzięki ujednoliconym przepisom, do tego dnia należy rozliczyć PIT 28, 28S, 36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39 oraz PIT-38. 

Terminowe rozliczanie pozwala utrzymać porządek w finansach osobistych lub firmowych oraz unikać nagromadzenia zaległości podatkowych, które mogą prowadzić do dodatkowych problemów w przyszłości. Złożenie zeznania w prawidłowym czasie umożliwia szybsze uzyskanie ewentualnych zwrotów nadpłaconego podatku, który zasili budżet domowy.

Jak optymalizować swoje zobowiązania podatkowe?Jak optymalizować swoje zobowiązania podatkowe? Joanna Gościńska

Urząd skarbowy ma różne terminy na przesłanie pieniędzy w zależności od sposobu jej złożenia deklaracji. Jeśli podatnikowi zależy na szybkim zwrocie najlepiej złożyć PIT przez internet — przy pomocy programów rozliczeniowych lub korzystając z usługi Twój e-pit na stronie wirtualnego Urzędu Skarbowego (www.podatki.gov.pl). W takim przypadku urząd skarbowy ma 45 dni na zwrócenie nadpłaty. Osoby korzystające z Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na jeszcze szybszy zwrot, który powinien nastąpić w ciągu 30 dni. Natomiast jeśli rozliczenie zostanie złożone w formie papierowej (podczas osobistej wizyty w Urzędzie Skarbowym lub gdy zostaną wysłane pocztą, lub kurierem) — pieniądze powinny dotrzeć w ciągu 90 dni. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni sposób składania deklaracji, aby szybko otrzymać zwrot podatku.

Co, jeśli nie zostanie złożone?

Zaniechanie złożenia deklaracji PIT w wyznaczonym terminie wiąże się z konsekwencjami prawnymi, dlatego w przypadku opóźnienia należy podjąć odpowiednie kroki w celu uregulowania sprawy. Najważniejsze jest dostarczenie zaległej deklaracji oraz uregulowanie należności podatkowych.Następnie, można zastosować się do procedury czynnego złożenia zeznania, co pozwoli uniknąć nałożenia mandatu. Trzeba jednak zaznaczyć, że taka opcja jest dostępna jedynie w przypadku, gdy organy podatkowe nie miały wcześniej wiedzy o zaległościach oraz nie podjęły działań w celu ich wyjaśnienia. Dlatego też istotne jest szybkie i skuteczne działanie w przypadku opóźnienia w złożeniu deklaracji podatkowej.

Nie zapomnij o 1,5%!

Przekazanie 1,5% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) to istotny sposób wsparcia różnorodnych inicjatyw społecznych i charytatywnych. Dzięki temu działaniu możemy aktywnie uczestniczyć we wspieraniu ważnych celów społecznych, takich jak zdrowie publiczne, edukacja czy ochrona środowiska.

Zaległości podatkowe w Polsce. Jaką mamy sytuację?Zaległości podatkowe w Polsce. Jaką mamy sytuację?Monika Świetlińska

Środki zebrane w ten sposób mogą trafiać bezpośrednio do różnych grup społecznych, w tym osób starszych, dzieci, osób niepełnosprawnych czy osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Działanie na rzecz OPP to także sposób na wsparcie lokalnej społeczności, ponieważ wiele organizacji działa na poziomie regionalnym, co oznacza, że przekazane środki mają realny wpływ na poprawę życia mieszkańców danego regionu.

Przekazanie 1,5% podatku przynosi korzyści nie tylko społeczne, ale także podatkowe — wspiera działania pomocowe, zmniejszając kwotę przekazywaną do Skarbu Państwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!