Ostatnie dni na PIT za 2018 rok. e-PIT nie dla wszystkich. Kto musi samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe?

Ostatnie dni na PIT za 2018 rok. Twój e-PIT nie obejmuje jednak wszystkich. Sprawdź, kto musi samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe.

Ostatnie dni na PIT za 2018 rok. e-PIT nie dla wszystkich. Kto musi samodzielnie wypełnić zeznanie
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 kwietnia 2019

Termin złożenia rozliczenia podatkowego za 2018 rok mija 30 kwietnia. Dzięki elektronicznemu systemowi e-PIT, wielu podatników zostanie automatycznie rozliczonych przez urząd skarbowy.

Twój e-PIT. Co to jest?

Założeniem usługi Twój e-PIT miało być upowszechnienie rozliczania podatków online. Jednak zmiany w systemie spowodowały sporo komplikacji. Na przykład osoby, które za rok 2017 nie miały ani nadpłaty, ani niedopłaty podatku, nie mogą nawet zalogować się do systemu. Wszystko dlatego, że dla weryfikacji użytkownika trzeba podać jedną z tych kwot. I co ważne, musi ona być różna od zera.

Sprawdź także:

Wprowadzony w tym roku Twój e-PIT nie jest jednocześnie metodą całkowicie automatyczną — wymaga samodzielnego wprowadzenia wielu ulg, PIT-ów innych niż PIT 37, skontrolowania limitów, zaznaczenia opcji "rozliczenie ze współmałżonkiem" lub "samotnie wychowujący dziecko", ale przede wszystkim zaakceptowania całej deklaracji.

– W tym roku wokół tematu PIT-ów narosło sporo niedomówień. Wiele osób sądzi, że nie musi już zaprzątać sobie głowy obowiązkiem rozliczeń, tymczasem wciąż niezmiennie należy kontrolować, w jakiej postaci nasze zeznanie podatkowe trafia do Urzędu Skarbowego. Swój PIT szczególnie zweryfikować powinni np. ci, którym w ubiegłym roku urodziło się dziecko, którzy korzystają z ulg, rozliczają się z współmałżonkiem, samotnie wychowują dzieci lub prowadzą własną działalność gospodarczą — przestrzega Artur Kaczmarek, ekspert z firmy e-file, dostawcy programu e-PIT-y do rozliczeń PIT-ów online.

Szybki zwrot podatku

Warto pamiętać, że jeśli złożymy zeznanie podatkowe drogą elektroniczną, zwrot podatku nastąpi maksymalnie w ciągu 45 dni, a dla tych, którzy mają Kartę Dużej Rodziny, nadpłata podatku będzie zwrócona w ciągu 30 dni. W przypadku zeznania podatkowego w formie papierowej, zwrot może być przekazywany nawet 3 miesiące.

Z dobrodziejstwa Twój e-PIT nie mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą albo te, które rozliczają wynajem (deklaracje PIT-36 lub PIT-28), rozliczają się podatkiem liniowym albo deklarujący sprzedaż nieruchomości na PIT-39. W takiej sytuacji trzeba będzie samodzielnie wypełnić PIT.

Sprawdź także:

Rozliczanie przychodów z najmu

Gdy posiadamy mieszkanie lub też inny lokal na wynajem i mamy przychody z najmu na zasadach ogólnych, tracimy możliwość rozliczenia się poprzez Twój e-PIT. Wynika to z potrzeby przygotowania PIT-28 lub PIT-36, a na obecną chwilę system Ministerstwa Finansów obsługuje jedynie PIT-37 i PIT-38. Wszystkie inne PIT-y należy przygotowywać samodzielnie.

Ulgi w Twój e-PIT

Jeśli korzystamy z Twój e-PIT, to system uwzględni i wprowadzi do rozliczenia takie ulgi, o których prawnie wiadomo, czyli jedynie składki ZUS i składki zdrowotne, a także ulgę prorodzinną do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Oznacza to, że pozostałe ulgi wymagają od nas modyfikacji deklaracji np. w przypadku, gdy chcemy skorzystać z ulgi: prorodzinnej, rehabilitacyjnej, abolicyjnej, internetowej, z tytułu opłacania składek na IKZE, budowlanej i innej, do której posiadamy prawo nabyte w latach wcześniejszych, albo z tytułu darowizn na cele: krwiodawstwa, pożytku publicznego, kultu religijnego i charytatywno-opiekuńcze kościołów.

Dodatkowe dochody zagraniczne

Jeżeli w trakcie roku 2018 pracowaliśmy za granicą, to wtedy i tak nie możemy rozliczyć się systemem Twój e-PIT. Wszystko dlatego, że musimy wypełnić PIT-36, a ten formularz nie jest obsługiwany przez system Twój e-PIT.  

Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie

Czas na złożenie zeznania podatkowego, a także wprowadzenie jakiekolwiek zmian mamy jedynie do 30 kwietnia 2019 roku. Po tym terminie PIT zostanie automatycznie i ostatecznie rozliczony w formie zaproponowanej przez Urząd Skarbowy. Zarówno osoby, które nie mogą zalogować się do systemu Twój e-PIT, jak i te, które w czasie rozliczeń napotykają na którąkolwiek z wymienionych powyżej sytuacji, mogą samodzielnie wypełnić elektronicznego PIT-a, np. w innym bezpiecznym programie do rozliczeń podatkowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!