Wniosek o upadłość konsumencką. Kiedy upadłość konsumenta nie będzie ogłoszona?

Wyjście z pętli długów może być możliwe, jeśli ogłosisz upadłość konsumencką. Zobacz, co to trzeba zrobić, a w jakich przypadkach nie będzie możliwe ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Wniosek o upadłość konsumencką. Kiedy upadłość konsumenta nie będzie ogłoszona?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 24 kwietnia 2019

Media obiegła ostatnio informacja, że Michał Wiśniewski, lider i założyciel muzycznej grupy "Ich Troje" jest bankrutem. W uwolnieniu się od długów ma mu pomóc ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co to jest upadłość konsumencka?

Jeśli nie widzisz perspektywy wyjścia z nadmiernego zadłużenia, jedną ze skutecznych metod pozbycia się długów jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Aby jednak można było to zrobić, trzeba spełnić kilka warunków.

Upadłość konsumencką można ogłosić, gdy jako dłużnik jesteśmy niewypłacalni. Upadłość konsumencka jest procesem, który może być zgłoszony wyłącznie przez konsumenta, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Warunki upadłości są wyraźnie określone.

Sprawdź też: Podstawowe informacje o upadłości konsumenckiej

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencką może ogłosić osoba fizyczna (czyli taka, która nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie jest wspólnikiem w spółce), mieszka i przebywa na stałe w Polsce. Istotne jest też to, że dłużnik jest niewypłacalny, a zwiększający się stopień niewypłacalności nie jest jego winą.

Co to jest niewypłacalność?

Niewypłacalność to sytuacja, w której osoba zadłużona nie jest w stanie regulować wymaganych zobowiązań. W przypadku wniosku o upadłość,  przyczyną niewypłacalności musi być sytuacja wyjątkowa i taka, która w ogóle nie zależy od dłużnika. Jeśli one nie wystąpią, to sąd może oddalić wniosek o upadłość.

Sytuacje, które mogą być przyczyną niewypłacalności

  • Dłużnik zaciąga zobowiązania w momencie, gdy jest już niewypłacalny, czyli gdy nie ma możliwości regulowania wymagalnych zobowiązań.
  • Następuje rozwiązanie stosunku pracy dłużnika z przyczyn, które leżą po stronie pracownika.
  • Następuje rozwiązanie stosunku pracy dłużnika za jego zgodą.

Sprawdź także: Czy da się odzyskać pieniądze od firmy, która ogłosiła upadłość?

O upadłości konsumenckiej decyduje sąd. Może on zdecydować, że wniosek o upadłość będzie oddalony, jeśli w przeszłości prowadzono postępowanie upadłościowe albo inne, którego celem było umorzenie całego lub części zobowiązania lub było prowadzone postępowanie upadłościowe, na mocy którego nie udało się zaspokoić wszystkich wierzycieli, a dłużnik nie wykonał swoich zobowiązań.

To, że wniosek o upadłość konsumencką zostanie złożony do sądu, nie znaczy, że od razu będzie rozpatrzony pozytywnie. Możliwość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest prawem konsumenta, z którego może zawsze skorzystać w każdym czasie. Bez znaczenia jest też to, w którym momencie wystąpiła niewypłacalność. Zawsze przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku trzeba przeanalizować, czy nie ma przesłanek uniemożliwiających ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!