Podatek od cukru. Zapłacimy więcej za napoje słodzone i alkohole w opakowaniach do 300 ml

Powoli zaczynamy przyzwyczajać się do podwyżek cen niemal wszystkiego — artykułów spożywczych, prądu, paliwa, mieszkań, opłat za śmieci i wodę oraz wszelkiego rodzaju usług. W najbliższym czasie czekają nas kolejne podwyżki — rządzący walczą z nadwagą i alkoholizmem, co oznacza, że konsumenci zapłacą więcej za słodkie napoje i za alkohol w opakowaniach do 300 ml.

Podatek od cukru. Zapłacimy więcej za napoje słodzone i alkohole w opakowaniach do 300 ml
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 7 lutego 2020

Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra zdrowia projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Ustawa ma wprowadzić opłaty od słodzonych napojów oraz alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Celem projektu ustawy jest “wykorzystanie instrumentów polityki fiskalnej o udowodnionej skuteczności jako narzędzia walki z nadwagą i otyłością przez nałożenie dodatkowej opłaty dla napojów słodzonych”. Projekt wprowadza również zmianę w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 26 października 1982 roku. Sklepy będą zobowiązane do wniesienia opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml.

Podatek od cukru 2020

Zaproponowana w projekcie ustawy opłata od napojów słodzonych ma składać się z dwóch części: stałej (wynoszącej 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej) i zmiennej (wynoszącej 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju). Za napoje z kofeiną lub tauryną będzie trzeba zapłacić dodatkowo 10 groszy za litr napoju. 

Z opłaty od napojów słodzonych będą zwolnione wybrane produkty:

  • preparaty do początkowego żywienia niemowląt,

  • żywność przeznaczenia medycznego i wyroby medyczne,

  • zarejestrowane suplementy diety,

  • wyroby akcyzowe,

  • napoje zawierające co najmniej 20% soku owocowego, warzywnego lub mieszanego,

  • izotoniki zgodnie z rozporządzeniem Komisji UE nr 432/2012.

Według opracowania GUS “Stan zdrowia ludności Polski", w 1996 roku nadwagę w Polsce miało 14,2% kobiet i 18,7% mężczyzna, a otyłość występowała u 12,4% kobiet i 10,3% mężczyzn. Po 18 latach sytuacja wyglądała już zupełnie inaczej — w 2014 roku wszystkie liczby poszły w górę: nadwaga — kobiety 30,1%, mężczyźni 44,1%, otyłość — kobiety 15,6%, mężczyźni 18%.

Obecnie szacuje się, że nadwagę ma już 53% kobiet i 68% mężczyzn, a Rzecznik Praw Dziecka alarmuje, że aż co piąte dziecko zmaga się z nadwagą lub otyłością.

Fundusze uzyskane z podatku cukrowego zasilą budżet NFZ i zostaną przeznaczone na edukację, profilaktykę, leczenie chorób rozwiniętych na tle “niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych”, w szczególności na leczenie nadwagi i otyłości.

Podatki prozdrowotne w innych krajach

Cukrowa opłata nie jest polskim wymysłem. Takie prozdrowotne podatki istnieją w wielu europejskich krajach już od kilku lat. Dania jako pierwsza wprowadziła podatek na tłuszcze nasycone w żywności — w 2011 roku. W Portugalii wprowadzono podatek od fast foodów oraz słodzonych napojów bezalkoholowych, we Francji — od napojów słodzonych, w Wielkiej Brytanii — podatek cukrowy. Finlandia objęła słodycze i napoje bezalkoholowe dodatkowym podatkiem akcyzowym.

Szczytny cel pijącego — opłata za “małpkę” na leczenie uzależnionych

Od 1 stycznia 2020 roku popularne “małpki", czyli  alkohol sprzedawany w małych opakowaniach podrożał o ok. 10 procent z powodu wyższej akcyzy. Budżet państwa wzbogaci się na tej operacji ponad miliard złotych rocznie. Ale to nie koniec podwyżek. Jeśli zmiany w projekcie ustawy zostaną zaakceptowane, jeszcze w tym roku konsumenci zapłacą więcej za alkohol w butelkach o pojemności 100, 200 i 250 ml. Podwyżki oznaczają definitywny koniec “małpek” po 5 złotych. 

Zgodnie z projektem opłaty za “małpki” wyniosą odpowiednio:

  • za 100 ml wódki 40% — 1 zł więcej,

  • za 200 ml wódki 40% — 2 zł więcej,

  • za 250 ml wina 14% — 88 groszy więcej.

Opłata dotyczy alkoholu przeznaczonego do spożycia poza punktem sprzedaży. 

Fundusze uzyskane z dodatkowej opłaty za “małpki” zostaną przekazane w 50% samorządom, a dodatkowe 50% trafi do NFZ, który wykorzysta je na edukację, profilaktykę i leczenie uzależnień oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej.

Czy można kupić alkohol przez internet?Czy można kupić alkohol przez internet? Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!