Zakup na fakturę również z ochroną konsumencką. Od kiedy?

Obecnie szczególną ochroną konsumencką są objęte tylko osoby fizyczne. Przedsiębiorcy kupujący towary na fakturę są pozbawieni jakichkolwiek uprawnień konsumenckich, i nie ma tu znaczenia, czy zakupiony produkt ma związek z prowadzoną działalnością czy nie. Jeśli jest faktura — nie ma ochrony. Ale to już wkrótce się zmieni. 

Zakup na fakturę również z ochroną konsumencką. Od kiedy?
  • Anna Stępniewska
  • /
  • 11 października 2019

Uchwalona 31 lipca 2019 roku Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych nowelizuje Ustawę o prawach konsumenta oraz Kodeks cywilny. Konsekwencją zmian będzie poszerzenie niektórych uprawnień konsumenckich na jednoosobowe firmy. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zostaną objęci większą ochroną konsumencką po wejściu zmian w życie, czyli od 1 stycznia 2021 roku. 

Konieczne zmiany w regulaminach

Nowe przepisy mogą wprowadzić spore zamieszanie w dotychczasowej rzeczywistości prawnej, przede wszystkim dezaktualizuje się zasada “zakup na fakturę = zakup jako przedsiębiorca = brak jakichkolwiek uprawnień konsumenckich”. Dodatkowo nowelizacja przepisów oznacza dla sprzedawców i usługodawców konieczność weryfikacji i zmian swoich regulaminów. 

Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z ochrony konsumenckiej?

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną będzie traktowany w określonych sytuacjach (jakich — czytaj TUTAJ) jak konsument, jedynie w odniesieniu do umów niezwiązanych bezpośrednio z branżą lub specjalizacją, którą wykonuje. 

Uprawnienia konsumenckie będą przysługiwały osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą wówczas, gdy będzie zawierała umowę, na której przedmiocie się nie zna, ponieważ nie mieści się ona w branży, w jakiej dany przedsiębiorca działa. 

Weryfikacja tego, czy dana czynność ma charakter zawodowy, czy też nie, ma odbywać się przede wszystkim w oparciu o Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEiDG), a konkretnie — wpisane tam kody PKD określające rodzaje działalności, jakimi trudni się taki przedsiębiorca. 

Na chwilę obecną wydaje się, że ta weryfikacja może przysporzyć sprzedawcom i usługodawcom sporych problemów, bo to na nich spadnie obowiązek oceny, czy umowa, jaką zawierają z jednoosobowymi firmami ma zawodowy czy niezawodowy charakter. Jeśli zakwalifikują zakup jako niezawodowy — automatycznie otworzą takiemu klientowi furtkę do  zgłaszania w przyszłości ewentualnych roszczeń.

Prawo konsumenckie 2021. Nowe obowiązki sprzedawcówPrawo konsumenckie 2021. Nowe obowiązki sprzedawców Dorota Kraskowska

Jeżeli nie wiesz jak poprawnie wdrożyć prawa konsumenckie 2021

możemy opracować niezbędne dokumenty, przeszkolić pracowników, doradzać w zakresie rozwiązywania problemów.

Warunek ochrony konsumenckiej dla przedsiębiorcy — niezawodowy charakter umowy na przykładzie  

Aby przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą mógł skorzystać z ochrony konsumenckiej, musi być spełniony jeden warunek — umowa, którą przedsiębiorca będzie zawierać ze sprzedawcą nie może więc mieć zawodowego charakteru.

Wyjaśniamy to na przykładach:

Hydraulik (taka profesja wynika z CEiDG) zawiera z innym przedsiębiorcą umowę sprzedaży, której przedmiotem jest drukarka do biura. W takim wypadku, będzie on mógł skorzystać z uprawnień konsumenckich, mimo że zrobił zakupy na fakturę. Nie jest bowiem związany zawodowo ze sprzedażą, serwisowaniem, naprawą drukarek — nie zawiera takich umów w ramach dokonywanych codziennie czynności wynikających z przedmiotu działalności gospodarczej, który wskazał w CEiDG.

Kosmetyczka i fryzjerka prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze zawierają ze sprzedawcą umowę, której przedmiotem jest zakup np. papieru do drukarki i innych artykułów biurowych. Jeśli zrobią zakupy na fakturę, to po wejściu w życie nowych przepisów będą już objęte ochroną konsumencką, ponieważ te produkty nie są związane z ich działalnością zawodową i nie muszą być wykorzystywane w praktyce zawodowej. Działalność sklasyfikowana w CEiDG polega na świadczeniu usług fryzjerskich i kosmetycznych. 

Jeśli osoby fizyczne prowadząca działalność gospodarczą będą zawierać umowy w ramach wykonywania zawodowych czynności wynikających z przedmiotu działalności gospodarczej wskazanych w rejestrze w CEiDG — w takich przypadkach nie będą podlegać ochronie konsumenckiej.  Tylko niezawodowy charakter umowy zawieranej ze sprzedawcą uprawnia jednoosobowe firmy do skorzystania z praw zarezerwowanych dotychczas tylko dla konsumentów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!