Zakaz zrzeczenia sie praw

Czy można zrzec się praw przyznanych w ustawie o prawach konsumenta? Kogo taki zakaz obejmuje? Czy skuteczne będą zapisy w regulaminie wyłączające pewne prawa na co zgodzi się konsument?

Podpis aneksu

Art. 7  ustawy o prawach konsumenta

Konsument nie może zrzec się praw przyznanych mu w ustawie. Postanowienia umów mniej korzystne dla konsumenta niż postanowienia ustawy są nieważne, a w ich miejsce stosuje się przepisy ustawy.

Zasada ta generalnie obowiązywała już na gruncie poprzednich ustaw, gdyż praktyka wykształciła linię orzeczniczą, zgodnie z którą w razie próby ograniczenia praw kupującego przez sprzedającego, postanowienia takie jako sprzeczne z prawem i zasadami współżycia społecznego zostało by uznane jako nieważne.

Powyższy zapis ma za zadanie chronić konsumentów, blokuje on bowiem możliwość wprowadzenia do umów, regulaminów oraz wzorców umownych postanowień, które będą dla niego niekorzystne. Zapisy ustawowe stanowią swego rodzaju bazę uprawnień konsumenckich, których w żaden sposób nie można ograniczyć.

Nieważne są zatem postanowienia jeśli zawierają one klauzule mniej korzystne dla konsumenta niż postanowienia ustawy. W miejsce tych nieważnych przepisów należy stosować postanowienia ustawy.

Nawet w wypadku wyrażenia woli na zawarcie w umowie takich mniej korzystnych zapisów przez konsumenta, przedsiębiorcę i konsumenta wciąż obowiązują regulacje ustawowe. Takie zrzeczenie się praw jest bowiem nieważne.

W praktyce są to bowiem zapisy wprowadzane przez przedsiębiorców indywidualnie, na które konsument nie ma wpływu.

Przedsiębiorca wprowadzając takie zapisy dodatkowo może narazić się na pozew sądowy w zakresie uznania wybranych treści umowy za klauzule niedozwolone.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!