Zajęcie komornicze. Czy komornik uprzedza o wizycie w domu dłużnika?

Dłużnicy często obawiają się, że komornik może odwiedzić ich w domu. Czy komornik uprzedza o wizycie w domu dłużnika?

Zajęcie komornicze. Czy komornik uprzedza o wizycie w domu dłużnika?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 maja 2019

Postępowanie prowadzone przez komornika ma na celu wyegzekwowanie długu. Komornik może prowadzić egzekucję z nieruchomości, konta bankowego, a także ruchomości. W tym ostatnim przypadku komornik może zająć wybrane przedmioty w domu. Czy w związku z tym zawsze może komornik wejść do domu?

Jeden z czytelników prawakonsumenckiego przyznaje, że ma długi, a komornik rozpoczął postępowanie egzekucyjne wobec niego. W związku z tym pyta, czy komornik zawsze może wejść do domu, czy komornik ma prawo wejść do domu, gdy dłużnik nie jest obecny, czy może wejść do mieszkania, gdy nie ma w nim nikogo, np. wyłamując zamki w drzwiach?

Sprawdź także:

Co to jest postępowanie komornicze?

Postępowanie komornicze jest przymusowe. Komornik może egzekwować należność na podstawie tytułu wykonawczego, który wydaje sąd. Tytuł wykonawczy potwierdza, że dług faktycznie istnieje i komornik może go egzekwować.

Komornik może prowadzić egzekucję zajmując:

  • wynagrodzenie za pracę dłużnika
  • świadczenia emerytalno-rentowe
  • rachunki bankowe należące do dłużnika
  • prawa majątkowe (akcje, udziały)
  • ruchomości należące do dłużnika
  • nieruchomości należące do dłużnika

Sprawdź także:

Co może zająć komornik?

Komornik może zająć ruchomości dłużnika, które są w jego władaniu. Komornik nie może zająć ruchomości, jeśli nie są własnością dłużnika. A co, jeśli komornik chce zająć ruchomości znajdujące się np. w lokalu dłużnika, ale będące we władaniu osoby trzeciej? Komornik może zająć takie ruchomości, jeśli będzie wyrażona zgoda na to przez osobę trzecią.

Najczęściej komornik zajmuje samochód albo inne sprzęty mechaniczne. Jeśli komornik przeprowadza egzekucję z wynagrodzenia, czy rachunków bankowych i udaje się odzyskiwać należności to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że komornik w ogóle nie odwiedzi dłużnika w mieszkaniu.

W przypadku jednak, gdy dłużnik jest bezrobotny albo jego dochód jest bardzo niski (nie przekracza kwoty wolnej od zajęcia), to komornik może odwiedzić dłużnika w domu.

Czy komornik musi zawiadomić o tym, że odwiedzi dłużnika w domu?

Dłużnik zawsze otrzymuje od komornika pismo o tym, że wszczęte jest wobec niego postępowanie egzekucyjne. W piśmie tym komornik informuje też, w jaki sposób prowadzi egzekucję. W sytuacji, jeśli egzekucja ma być prowadzona z ruchomości, komornik ma prawo odwiedzić dłużnika w domu i zająć należące do niego rzeczy. Warto wiedzieć, że komornik nie jest zobowiązany do tego, żeby uprzedzać dłużnika o terminie „odwiedzin”. Będzie to w dużej mierze zależało od organizacji pracy w kancelarii komornika. Art. 810 Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że komornik ma prawo przeprowadzać czynności poza kancelarią we wszystkie dni robocze między 7.00 a 21.00. Jeśli chciałby wykonać czynności w dni ustawowo wolne od pracy albo w nocy, to musi na to uzyskać zgodę prezesa sądu.

Sprawdź także:

Czy komornik może wejść do domu, jeśli nie ma nikogo?

Podstawowym zadaniem komornika jest skuteczne przeprowadzenie egzekucji długu. Prawo zezwala, by komornik dokonał otwarcia mieszkania i innych pomieszczeń, które należą do dłużnika, a także może przeszukać rzeczy dłużnika. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z art. 8091 § 1 kpc. Działania komornika poza kancelarią muszą być nagrane przy pomocy urządzenia, które rejestruje obraz i dźwięk.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami konsumenckimi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter dla konsumenta

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach konsumenckich. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

Komentarze