Wysyłanie ważnych dokumentów pocztą. Jak wysłać ważne dokumenty?

Wysyłanie ważnych dokumentów czasem warto powierzyć Poczcie Polskiej. Jako narodowy operator pocztowy może przekazywać przesyłki, które mają znaczenie urzędowe. Jak wysyłać skutecznie ważne dokumenty i jak reklamować usługę, jeśli przesyłka nie dotrze na czas? Odpowiedzi znajdziesz w naszym materiałe.

Wysyłanie ważnych dokumentów pocztą. Jak wysłać ważne dokumenty?
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 lutego 2019

Podejmując decyzję warto skupić się na celu, jaki ma zostać osiągnięty, a nie najniższych kosztach. Priorytetem jest, by przesyłka dotarła do adresata. Czasem jednak list lub paczka zostają zgubione lub naruszone w czasie transportu. Z takim ryzykiem trzeba się liczyć. Można jednak zadbać o swoje prawa i dać sobie szansę na dochodzenie odpowiedzialności od operatora, gdyby niepożądany skutek nastąpił.

Sprawdź także:

Przesyłka nierejestrowana — jak złożyć reklamację?

Najpopularniejszym sposobem na przekazanie koperty z ważnymi dokumentami czy wartościowymi rzeczami jest przesyłka nierejestrowana. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że poza opłaceniem ceny znaczka i wrzuceniem przesyłki do skrzynki pocztowej, nic ich z operatorem nie łączy. Jeżeli list nie dojdzie do odbiorcy, nadawca nie ma żadnej możliwości reklamowania usługi, z której skorzystał. Jedynym dowodem na skorzystanie z oferty Poczty Polskiej jest paragon za znaczek. Nikt jednak, poza niezadowolonym klientem nie może potwierdzić, że znaczek został naklejony na zagubioną przesyłkę. List nie jest w żaden sposób rejestrowany w systemie, dlatego nie jest możliwe ani jego monitorowanie ani weryfikacja, co się z nim stało.

Sprawdź także:

List polecony nie dotarł. Co zrobić?

Bezpieczniejsza jest opcja przesyłki rejestrowanej, tzw. list polecony. Wiąże się ona z nieco wyższymi kosztami, ale nadawca ma potwierdzenie nadania oraz numer, dzięki czemu w każdej chwili może sprawdzić, co dzieje się z wysłaną kopertą. Jeżeli korespondencja nie trafi pod wskazany adres, łatwiejsze będzie znalezienie podmiotu odpowiedzialnego za nieprawidłowe wykonanie usługi oraz przeprowadzenie procesu reklamacyjnego.

Wysyłanie pocztą pieniędzy i rzeczy wartościowych

Najlepszym rozwiązaniem jest nadanie dokumentów, banknotów lub cennych rzeczy listem wartościowym, czyli przesyłką rejestrowaną z zadeklarowaną wartością. Nadawca na specjalnym druku wpisuje kwotę odpowiadającą wartości przesyłanych materiałów. Pracownik operatora nie weryfikuje tej wielkości. Regulamin Poczty Polskiej dotyczący świadczenia usług powszechnych stanowi, że podana kwota nie może być wyższa niż 70 tys. zł.

W przypadku zagubienia przesyłki nadawca otrzyma zwrot pieniędzy w zadeklarowanej wysokości. Skorzystanie z tej usługi ułatwia proces reklamacyjny i gwarantuje otrzymanie rekompensaty zgodnej z żądaniami nadawcy.  

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!