Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego

Czy możliwe jest zwolnienia pracownika podczas jego choroby, gdy ten przebywa na zwolnieniu lekarski?

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 stycznia 2020

Zdarza się, że media informują o niewłaściwych zachowaniach pracowników dużych firm państwowych. Jeśli ci są „na świeczniku”, w razie problemów wizerunkowych często uciekają na zwolnienia lekarskie. Również w mniejszych firmach pracownicy spodziewający się zwolnienia przechodzą na chorobowe. Wszystko po to, by odroczyć w czasie moment, w którym otrzymają wypowiedzenie rozwiązujące umowę o pracę. Czy faktycznie możliwe jest zwolnienia pracownika podczas jego choroby, gdy ten przebywa na zwolnieniu lekarskim? Odpowiedź na to znajdziemy w prawie.  

Umowa o pracę jest bardzo popularną formą zatrudnienia. Może być stosowana praktycznie w każdym rodzaju pracy. Jej zapisy muszą być zgodne z kodeksem pracy, który definiuje takie kwestie jak okres wypowiedzenia czy prawo do urlopu. Umowa o pracę postrzegana jest jako zapewnienie o stabilności danego stanowiska pracy, może też świadczyć o tym, że konkretny pracodawca jest wypłacalny i chce przyciągnąć do siebie dobrych pracowników.  Jeśli umowa zawierana jest na czas nieokreślony, pracodawca nie może zwolnić pracownika „ot tak”, A jak to jest w sytuacji, kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim? 

CZYTAJ TEŻ Czy można dostać zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego?

Ochrona pracownika podczas L4

Art. 41 kodeksu pracy zakazuje rozwiązywania umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym, a także wtedy, gdy nie jest obecny w pracy, a jego nieobecność jest usprawiedliwiona.

Pracownik, który otrzymał zwolnienie lekarskie z powodu choroby, może natomiast wypowiedzieć umowę o pracę w każdym momencie. Pokazuje to uprzywilejowaną pozycję pracownika w stosunku do pracodawcy.

Jeśli pracownik jest na zwolnieniu lekarskim, objęty jest tzw. okresem ochronnym. Okres ten zaczyna się w momencie, gdy pracownik przerywa pracę ze względu na objawy chorobowe. Potwierdzeniem takiego stanu jest zwolnienie lekarskie wystawiane przez lekarza. Zwolnienie lekarskie jest dokumentem potwierdzającym, że pracownik jest niezdolny do wykonywania swoich obowiązków.

Tak jak już wspomnieliśmy, pracodawca nie może go wtedy zwolnić za wypowiedzeniem. Warto pamiętać jednak, że każda umowa może być rozwiązana za porozumieniem stron. Pracownik ma też możliwość wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym albo z zachowaniem terminu krótszego lub dłuższego od okresu wypowiedzenia. W takiej sytuacji pracownik musi podać propozycję terminu, w którym zakończy pracę. Umowa rozwiązuje się, gdy pracodawca zgodzi się go przyjąć. Warto pamiętać, że szef nie musi wcale wyrażać zgody na to, by umowa została rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym. Wszystko dlatego, że musi on mieć czas na znalezienie nowego pracownika.

Podobnie ma się sytuacja z kobietą w ciąży. Choć „ciąża to nie choroba”, ten szczególny czas daje możliwość przejścia na zwolnienie chorobowe i niewykonywanie obowiązków zawodowych. W takiej sytuacji nie można pracownicy zwolnić.

Zwolnienie pracownika podczas L4

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie jest objęty ochroną, jeśli pracodawca ogłosi upadłość albo likwidację lub w sytuacji, gdy pracownik kwalifikuje się do zwolnienia dyscyplinarnego.

Obecnie na rynku pracy, który jest wyjątkowo trudny dla pracodawców (a to ze względu na braki kadrowe) wielu z nich musi ze zrozumieniem podchodzić do kwestii zwolnień lekarskich dostarczanych przez pracowników. Rzadziej jest to już sposób na uniknięcie skutków rozwiązywania umów o pracę, a faktycznego chorowania.

CZYTAJ TEŻ Zasiłek dla bezrobotnych w 2020 roku. Ile wynosi?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!