Wyłączenie odpowiedzialności sprzedawcy

Ten przepis wymienia przypadki, w których sprzedawca nie będzie odpowiadał względem kupującego będącego konsumentem za brak właściwości rzeczy wynikających z publicznych zapewnień innych podmiotów.

Ustawa konsumencka

Art. 557 kodeksu cywilnego

...

§ 3. Sprzedawca nie jest odpowiedzialny względem kupującego będącego konsumentem za to, że rzecz sprzedana nie ma właściwości wynikających z publicznych zapewnień, o których mowa w art. 5563 § 2, jeżeli zapewnień tych nie znał ani, oceniając rozsądnie, nie mógł znać albo nie mogły one mieć wpływu na decyzję kupującego o zawarciu umowy sprzedaży, albo gdy ich treść została sprostowana przed zawarciem umowy sprzedaży.

 

Przepis ten zostały dodany niniejszą ustawą i jest nowością.

Reguluje on przypadki, w których sprzedawca nie będzie odpowiadał  względem kupującego będącego konsumentem za brak właściwości rzeczy wynikających z publicznych zapewnień innych podmiotów (np. producenta):

1.Jeśli zapewnień tych nie znał lub oceniając rozsądnie nie mógł znać (jeśli zatem bez nadmiernych trudności mógł te zapewnienia znać, będzie odpowiadał). Sam brak wiedzy sprzedawcy o tych zapewnieniach nie wystarczy żeby zwolnić się z odpowiedzialności. To sprzedawca musi wykazać, że oceniając rozsądnie sytuację nie mógł znać tych zapewnień.

2. Jeśli zapewnienia te nie mogły mieć wpływu na decyzje klienta odnośnie zakupu (gdy klient tą rzecz i tak by kupił bez tych zapewnień); Również w ty wypadku to sprzedawca musi wykazać, że kupujący zwarłby dana umowę sprzedaży także wtedy, gdyby takie publiczne zapewnienia nie miały miejsca.

3. Jeśli treść tych zapewnień została sprostowana przed zawarciem umowy sprzedaży (gdy takie sprostowanie doszło do wiadomości klienta). Takie sprostowanie może być dokonane przez sprzedawce jak i przez producent lub inna osobę, która takie publiczne zapewnienia ogłosiła. Takie sprostowanie musi być jednoznaczne, wiarygodne i dotrzeć do wiadomości klienta najpóźniej w chwili zawierania umowy sprzedaży.

Dla zwolnienia sprzedawcy z odpowiedzialności względem konsumenta wystarczy istnienie przynajmniej jednej z tych przesłanek, choć w praktyce obrotu mogą one występować łącznie.

W pozostałych przypadkach sprzedawca odpowiada wglądem konsumenta za brak właściwości rzeczy wynikających z publicznych zapewnień.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!