Wyjątek nr 4. Rzeczy z krótkim terminem ważności

Dowiedz się, dlaczego nie można odstąpić od umowy zakupu towarów ulegających szybkiemu zepsuciu lub mających krótki termin przydatności do użycia.

Artykuły spożywcze

Art. 38 ustawy o prawach konsumenta

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:

...4) w której przedmiotem świadczenia jest rzecz ulegająca szybkiemu zepsuciu lub mająca krótki termin przydatności do użycia; Konsument nie ma możliwości odstąpienia w wypadku gdy sprzedawana mu rzecz ulega szybkiemu zepsuciu lub ma krótki termin przydatności do użycia.

....

Z prawa do odstąpienia nie mogą skorzystać konsumenci, którzy zakupili na przykład specyficzne produkty żywnościowe, których zwrot nie jest możliwy ze względu na ich trwałość tj. świeże owoce, warzywa, chleb itp.

Nie istnieją żadne wskazówki interpretacyjne odnośnie tego co można rozumieć pod pojęciem „szybkiego” zepsucia, bądź „krótkiego” terminu, ale wydaje się, że należy to interpretować jako okres czasu na tyle krótki, że odstąpienie od umowy w wypadku zakupu tych towarów uniemożliwiałoby jakąkolwiek ich dalszą sprzedaż dokonaną przez przedsiębiorcę.

Przykładowo, jeśli konsument zakupi przetwory mleczne o terminie przydatności 10 dni, odstąpienie od umowy sprawi, że przedsiębiorca nie będzie miał realnej możliwości ponownego sprzedania produktu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!