Woda w butelce i najlepsze alternatywy dla niej

To, co wygląda na nieszkodliwą plastikową butelkę na wodę, zawiera substancje zakłócające działanie hormonów, takie jak BPA i ftalany. Zobacz, czym zamienić plastikową butelkę z wodą.

Woda w butelce i najlepsze alternatywy dla niej
  • Iga Gradzka
  • /
  • 23 maja 2019

To, co wygląda na nieszkodliwą plastikową butelkę na wodę, zawiera substancje zakłócające działanie hormonów, takie jak BPA i ftalany. Wykazano, że BPA powoduje zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie i jest nawet powiązane z różnymi rodzajami nowotworów, otyłością, poronieniami, niepłodnością i zaburzeniami neurologicznymi.

Ftalany zostały zakazane w wielu częściach świata i są szczególnie niepokojące dla mężczyzn oraz chłopców, ponieważ są związane z niższym poziomem testosteronu i niepłodnością męską.

Czytaj też:

Woda w butelce

Woda w butelce jest z pewnością wygodna. Jednak cena za tę szeroką dostępność i szybką zużywalność jest bardzo wysoka. W rzeczywistości wiele negatywnych skutków zdrowotnych przypisywanych szkodliwym składnikom plastiku, może wynikać z rosnącego obciążenia tworzywami sztucznymi naszej planety.

Każdego roku do oceanu wrzuca się wiele ton plastikowych odpadów. Połączenie światła UV i soli oceanu powoduje, że te tworzywa sztuczne rozpadają się i uwalniają BPA, ftalany, PCB oraz DDT do wody oceanicznej. Te chemikalia są pochłaniane przez małe żyjątka morskie i ostatecznie podnosi się ich poziom w żywności.

Problem plastikowych opakowań

Zużycie plastiku wciąż rośnie w drastycznym tempie… Każdego roku wyrzucane są biliony plastikowych toreb i degradacja tych toreb może trwać nawet tysiąc lat. W tym czasie uwalniają się hormony, wprowadzając chemikalia do oceanu, wód gruntowych i gleby. Problemem jest także woda w butelce, ponieważ takich butelek zużywanych jest miliony w ciągu każdego dnia.

Za względu na tempo, w jakim tworzywo sztuczne jest zużywane i wyrzucane, i czas, w którym tworzywo sztuczne ulega degradacji, wydaje się logiczne, że nadużywanie plastiku może stać się największym problemem zdrowotnym i ekologicznym naszych czasów.

Czytaj też:

Alternatywy dla plastikowych butelek na wodę

Wszyscy możemy zrobić wiele dla naszego zdrowia i środowiska, wykorzystując dwie proste sztuczki:

  • Używanie toreb na zakupy wielokrotnego użytku;
  • Korzystanie z butelek na wodę wielokrotnego użytku.

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się bardzo wiele nowych rodzajów butelek na wodę wielokrotnego użytku bez szkodliwego plastiku.

  1. Butelka tritanowa

Butelka tritanowa to świetny pomysł na butelkę na wodę wielokrotnego użytku. Wygląda jak szkło, ale jest lekka i wytrzymała. W dodatku nie zawiera BPA. Co ważne, ten materiał można myć w zmywarce i nie traci ona wówczas swoich właściwości. Jest stylowa i bardzo elegancka.

  1. Szklana butelka

Szklana butelka jest dość ciężka i nie jest najlepszym wyborem dla dzieci, ale poza tym ma same plusy. Przede wszystkim można ją myć w zmywarce, a jej użytkowanie jest naprawdę bezpieczne. Kupujący może mieć pewność, że w procesie jej produkcji nie doszło do emisji szkodliwych substancji. Nie tylko jest długowieczna, ale później może zostać wykorzystana w inny sposób.

Czytaj także:

  1. Bidon na wodę

Woda w butelce może być także atrakcyjna i to również dla dzieci. Metodą na to jest bidon na wodę w wersji bardzo kolorowej. Dobrze jest przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób jego zamykania. Dla małych dzieci wygodna jest na przykład wysuwana rurka. Starsze dzieci i dorośli preferują raczej wygodny ustnik, który sprawdza się również w trakcie uprawiania sportu. Woda w butelce tego typu pozbawionej szkodliwych substancji jest bezpieczna do picia. Nic nie powinno się z niej wylewać. Dodatkową jej zaletą jest lekkość i wytrzymałość.

  1. Butelka z filtrem

Bardzo wygodną opcją jest butelka z wbudowanym wkładem filtrującym. Można do niej nabierać wody z dowolnego miejsca, na przykład kranu w pracy lub w szkole. Filtr należy co jakiś czas wymieniać i w ten sposób cieszyć się można zdrowym nawodnieniem wszędzie.

Woda w butelce wielokrotnego użytku jest lepsza dla środowiska i dla zdrowia swojego użytkownika, dlatego z pewnością warto ją wybrać.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!