Nieuczciwość w leczniczych kurortach. Kuracjusze dostają tańsze zamienniki naturalnych produktów

Najwyższa Izba Kontroli stwierdza nieprawidłowości w funkcjonowaniu leczniczych kurortów. Osoby doświadczające zdrowotnych zabiegów mogą być oszukiwani.

Nieuczciwość w leczniczych kurortach. Kuracjusze dostają tańsze zamienniki naturalnych produktó
  • Natalia Ryńska
  • /
  • 15 marca 2019

To nie pierwszy raz, kiedy wyniki kontroli nie są pomyślne dla uzdrowisk. W 2016 roku NIK zwracał uwagę na słabą jakoś powietrza i brak inwestycji w ochronę środowiska. Co do zasady, czyste powietrze jest jednym z głównych parametrów pozwalających danej miejscowości nosić miano uzdrowiska. Niestety, ani jeden polski kurort nie był wolny od zanieczyszczeń i hałasu. Niespełnianie norm może skutkować odebraniem prawa do używania zacnego tytułu. Gmina będąca uzdrowiskiem powinna spełniać każdy z pięciu warunków. Należą do nich:

  • posiadanie złóż naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach,
  • klimat o leczniczych właściwościach,
  • występowanie na danym obszarze zakładów i urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego,
  • posiadanie odpowiedniej infrastruktury w zakresie gospodarki wodno-ściekowej,
  • spełnianie wymagań związanych z ochroną środowiska.

Zastrzeżenia w kurortach

W tegorocznym audycie wyszło na jaw, że zabiegi, jakim poddawani są kuracjusze budzą wiele zastrzeżeń. Z uwagi na brak ogólnych standardów dotyczących stosowania naturalnych surowców leczniczych oraz procedur dotyczących poszczególnych zabiegów do części z nich wykorzystywano nienaturalne składniki, które nie dają żadnej gwarancji przyniesienia spodziewanych efektów. Pacjent podający się zabiegowi nie wie, jakie substancje są wykorzystywane w jego przebiegu. Co gorsze, jak podkreśla Najwyższa Izba Kontroli, nie ma też odpowiednich procedur pozwalających na zweryfikowanie składu i właściwości wykorzystywanych substancji. Nieprawidłowości, o których mowa stwierdzono aż w co piątym ośrodku.

Zakłady lecznicze mają obowiązek stosowania produktów naturalnych, jednak jak widać przepis ten w wielu przypadkach pozostaje martwy. Zobowiązują je do tego wspólne wytyczne stworzone przez Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ. Zgodnie z ich postanowieniami co najmniej jeden zabieg dziennie powinien być przeprowadzany z wykorzystaniem surowców naturalnych. Ujawnione w czasie kontroli nieprawidłowości negatywnie wpływają na możliwość wyciągnięcia wniosków co do skuteczności zabiegów.

Czytaj też:

Promed zaprasza na badania, które okazują się pokazem handlowym

Centrum Medyczne pod lupą UOKiK

Bezpieczeństwo finansowe konsumentów 2019

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!