Uwaga na fałszywe wiadomości od nauczycieli

Zgodnie z rozporządzeniem MEN nauczyciele są zobowiązani wdrożyć nauczanie zdalne. Zanim jednak uruchomione zostaną lekcje online, komunikacja odbywa się za pośrednictwem między innymi e-maila. Jakie zagrożenia mogą się z tym wiązać i na co należy uważać? Jak nie paść ofiarą phishingu — jak nie dać się złowić?

Uwaga na fałszywe wiadomości od nauczycieli
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 22 marca 2020

Przełączenie się na komunikację elektroniczną z nauczycielem, a w szczególności komunikację poprzez e-mail, ułatwia przekazywanie materiałów dzieciom. Komunikacja między nauczycielem a rodzicami, podobnie jak między rodzicami w klasie nie jest niczym nadzwyczajnym. Niestety i w takich sytuacjach można paść ofiarą przestępców.

O ile pokolenie rodziców jest raczej obeznane w zakresie używania poczty elektronicznej, to u dzieci i młodzieży komunikacja odbywa się nie poprzez e-mail, ale przez komunikatory. Naturalnie często nie znają zagrożeń, jakie mogą się pojawić.

Jak sytuację mogą wykorzystać przestępcy?

Wraz z przejściem na komunikację elektroniczną wyrosły jak grzyby po deszczu nowe działania przestępcze, których celem jest zainfekowanie urządzenia ucznia lub rodzica.

Przestępcy wysyłają wiadomości e-mail, sprawiając wrażenie, że przesyłane są materiały od nauczyciela. Może na to wskazywać tytuł wiadomości, jak i jego treść. Wiadomość może zawierać zainfekowany załącznik, który po otwarciu zaraża komputer złośliwym oprogramowaniem lub w wiadomości przesyłane są linki do strony WWW, która zawiera wirusa i chce zarazić nasze urządzenie.

Cel jest jeden — zarazić jak największą liczbę komputerów. Zarażony komputer może stać się tzw. “zombie” i w przyszłości służyć jako element sieci botnet do ataków. Komputer może być zarażony wirusem, który zniszczy dane na całym urządzeniu szyfrując je, albo będzie chciał przejąć np. nasze hasło do bankowości elektronicznej lub dostęp do konta np. w serwisie społecznościowym.

Jak nie dać się oszukać w sieci?

Najważniejsza jest ostrożność i uwaga przy otwieraniu wiadomości. Należy zwrócić szczególną uwagę od kogo pochodzi e-mail oraz jak to z reguły bywa, czy osoby do których jest wysyłana wiadomość, to inni rodzice naszego dziecka z klasy.

Ważną kwestią jest aktualizacja zabezpieczeń naszego urządzenia i aktualizacja oprogramowania z jakiego korzystamy. Producenci oprogramowania regularnie dokonują aktualizacji, ale użytkownicy niestety często pomijają powiadomienia o możliwości aktualizacji.

Warto regularnie aktualizować bazę wirusów programu antywirusowego, który będzie w stanie wykrywać dla nas zagrożenie.

Kolejnym zabezpieczeniem jest wykonywanie kopii danych najlepiej w chmurze — jest szereg darmowych rozwiązań z dużymi limitami pojemności — uchroni nas to przed utratą wartościowych danych w przypadku, gdy padniemy ofiarą ataku.

Co zrobić, jak otworzyło się fałszywą wiadomość?

Jeżeli omyłkowo otworzyliśmy przesłaną wiadomość, należy przeskanować urządzenie programem antywirusowym.

Niestety w niektórych przypadkach konieczne będzie przeinstalowanie systemu operacyjnego naszego komputera.

CZYTAJ TEŻ Jakie możliwości ma szkoła w zdalnej nauce?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!