Usługi finansowe nieobjete ustawą

Jakie rodzaje umów nie podlegają pod ustawę o prawach konsumenta w zakresie usług finansowych, a jakie znajdą zastosowanie? Ustawa stosuje się do umów na usługi finansowe na odległość, w przeciwieństwie do pozostałych sposobów, np. poza lokalem przedsiębiorcy.

Umowa z konsumentem

Art. 4 ustawy o prawach konsumenta

2. Przepisów ustawy nie stosuje się do umów dotyczących usług finansowych, w szczególności takich jak: czynności bankowe, umowy kredytu konsumenckiego, czynności ubezpieczeniowe, umowy uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym otwartym, specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym, funduszu inwestycyjnym zamkniętym, specjalistycznym funduszu inwestycyjnym zamkniętym i funduszu inwestycyjnym mieszanym, usługi płatnicze – z wyjątkiem umów dotyczących usług finansowych zawieranych na odległość, do których stosuje się przepisy rozdziałów 1 i 5.

Wyłączone jest stosowanie ustawy do pewnej określonej grupy usług finansowych wskazanej wyraźnie w niniejszym przepisie. Usługi te regulowane są przez przepisy odpowiednich ustaw np. prawo bankowe, ustawa o działalności ubezpieczeniowej, ustawa o funduszach inwestycyjnych, ustawa o usługach płatniczych.

Ustawa o prawach konsumenta ma jednak zastosowanie do usług finansowych świadczonych na odległość, zgodnie art. 1 pkt 4.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!