UOKiK wytacza ciężkie działa przeciwko Apple i Google

Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dołącza do 27 instytucji chroniącej prawa konsumentów, aby skłonić Apple i Google do zaprzestania niekorzystnych praktyk wobec klientów.

UOKiK wytacza ciężkie działa przeciwko Apple i Google
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 kwietnia 2019

UOKiK wraz ze swoimi zagranicznymi partnerami chce, by Apple i Google w sposób przejrzysty informowały klientów o tym, na jakich zasadach uzyskują i wykorzystują dane konsumentów. O co chodzi dokładnie? Ściągając aplikacje na telefon, bardzo często proszeni jesteśmy o dostęp np. do kontaktów, lokalizacji czy do aparatu fotograficznego. Jednak jako konsumenci nie mamy możliwości zweryfikowania w jaki sposób wykorzystywane będą pozyskiwanie dane.

Multikino i Cinemacity pod lupą UOKiK

Na dodatek sklepy  Apple i Google zaprojektowano tak, że niezwykle trudno uzyskać informacje, w jaki sposób nasze dane będą wykorzystywane. A nawet jeśli dostawca aplikacji zechciałby bardzo dokładnie poinformować klientów o tym, w jaki sposób są gromadzone dane, to i tak nie za bardzo wie, w jaki sposób ta informacja będzie wyświetlona.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów vs.Google

W związku z tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z partnerami z zagranicy wytaczają swoje działa przeciwko tym dwóm markom. Urzędnicy chcą, by informacje były bardziej czytelne i łatwiej dostępne.

UOKiK kwestionuje praktyki OneDebt Partners

Konsumenci przed pobraniem aplikacji muszą mieć jasne informacje, do jakich danych będzie miała dostęp. Wtedy będą mogli świadomie podjąć decyzję, czy chcą skorzystać z oferty sklepu. Natomiast aplikacje będą mogły ze sobą konkurować ustawieniami prywatności tylko wtedy, gdy konsumenci będą mieli świadomość, jakie są między nimi różnice pod tym względem – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

O efektach poczynań UOKiK-u będziemy informowali na bieżąco. Jednocześnie przypominamy, że zawsze trzeba chronić swoją prywatność. Jeśli ściągasz aplikację na telefon, to koniecznie zainteresuj się, do jakich danych ta aplikacja chce mieć dostęp. Ważne jest też to, czy koniecznym jest udostępnienie np. kontaktów z książki telefonicznej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!