Ubezpieczyciele płacą 1312 złotych na sekundę. Czy to dużo?

1312 złotych na sekundę wypłacali w pierwszym kwartale 2019 roku ubezpieczyciele w Polsce – podała Polska Izba Ubezpieczeń. Łącznie, w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. Polacy otrzymali 10,2 mld złotych z odszkodowań i świadczeń z tytułu ubezpieczenia.

Ubezpieczyciele płacą 1312 złotych na sekundę. Czy to dużo?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 czerwca 2019

Jak duże sumy wypłacają ubezpieczyciele w Polsce?

Według Polskiej Izby Ubezpieczeń, w ciągu pierwszych trzech miesięcy br., każda godzina pracy instytucji ubezpieczeniowych przekładała się na 4,7 mln złotych wsparcia dla poszkodowanych.  Pełny raport w tej sprawie Izba przekazała niedawno na swojej stronie internetowej.

RAPORT PIU ZNAJDZIESZ TUTAJ — KLIKNIJ

Najbardziej kosztowne rodzaje polis dla ubezpieczycieli

Jak podaje PIU, co pół minuty naprawiana jest w Polsce jedna szkoda z OC komunikacyjnego. Jednak wbrew obiegowym opiniom to nie ubezpieczenia samochodów generują najwyższą, łączną kwotę odszkodowań.

Wśród wspomnianych 10,2 mld złotych świadczeń największą, bo stanowiącą 50% całości kwotę, stanowiły wypłaty dla poszkodowanych z tytułu ubezpieczeń na życie – 5,1 mld złotych. W tym rankingu dopiero na drugim miejscu znalazły się polisy komunikacyjne, które przełożyły się na 3,7 mld złotych odszkodowań. – Tylko w pierwszym kwartale tego roku ubezpieczyciele zlikwidowali ponad 300 tys. szkód z OC komunikacyjnego. Poszkodowani otrzymali ponad 2,3 mld zł odszkodowań i świadczeń, czyli o ponad 2,5% więcej niż rok wcześniej – powiedział cytowany w raporcie Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Czytaj także: Jak wyrobić kartę EKUZ?

Pozostałe rodzaje ubezpieczeń były źródłem 1,4 mld złotych świadczeń.

Co ubezpieczyciele robią z pieniędzmi wpłacanymi przez klientów?

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2019 roku, ubezpieczyciele działający w Polsce wypracowali ponad 1,1 mld złotych zysku netto, co stanowi wynik lepszy o 8,6% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Tym samym do budżetu państwa trafi 343 mln złotych należnego podatku dochodowego. To jednak nie wszystko. Firmy ubezpieczeniowe działające nad Wisłą odprowadziły około 120-130 mln złotych tzw. podatku od aktywów.

Zgodnie z raportem PIU 74,6 mld złotych aktywów ubezpieczyciele ulokowali w obligacjach oraz innych papierach wartościowych o stałej kwocie dochodów, wspierając tym samym gospodarkę oraz finanse publiczne.

Dużo mniej, bo 16,8 mld złotych aktywów zostało zainwestowanych w akcje spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz w inne papiery o zmiennej kwocie dochodu.

Czytaj także: Jak obniżyć składkę ubezpieczenia samochodu?

Ile Polacy wydają na ubezpieczenia?

W pierwszym kwartale br. Polacy wydali prawie 6 mld złotych na ochronę swoich pojazdów. W tej kwocie, ponad połowę bo 3,7 mld złotych stanowiły składki OC, a około 2,2 mld zł AC. Ponad miliard złotych nasi rodacy wydali na ubezpieczenia chroniące przed skutkami żywiołów.

W omawianym okresie Polacy przeznaczyli ponad 5,2 mld złotych na ubezpieczenia na życie. To o 7,7% mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Z tego tytułu na ich konta trafiło prawie 5,1 mld złotych należnych świadczeń.

Gwałtowne zjawiska pogodowe a ubezpieczenia

Opublikowane zestawienie dotyczy jedynie pierwszego kwartału, a zatem nie obejmuje kosztów odszkodowań za skutki gwałtownych zjawisk pogodowych jakie nawiedziły nasz kraj w maju. Były to głównie podtopienia oraz wichury. Jak zapewnia Polska Izba Ubezpieczeń zakłady ubezpieczeń są przygotowane na takie sytuacje – zarówno organizacyjnie jak i finansowo. - Najprostsze szkody są likwidowane w jeden dzień, a ubezpieczyciele powszechnie stosują uproszczone procedury likwidacyjne – wyjaśnił cytowany w informacji prasowej wiceprezes zarządu izby Andrzej Maciążek.

Czym jest Polska Izba Ubezpieczeń?

Polska Izba Ubezpieczeń jest  działającą od 1990 roku organizacją samorządu branżowego reprezentującą wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce. Do podstawowych zadań PIU należy wspieranie ustawodawcy w zakresie kształtowania prawa asekuracyjnego. Izba prowadzi także działania mające na celu zwiększenie świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa oraz prowadzenie wielostronnego dialogu na rzecz rozwoju sektora ubezpieczeń w naszym kraju – czytamy na stronie PIU.

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!