Twój sąsiad znęca się nad zwierzęciem? Zobacz, co mu grozi!

Początki przepisów prawa regulujące zagadnienie znęcania się nad zwierzętami sięgają 1928 roku. Wtedy w polskich przepisach pojawiła się ustawa, której celem było uporządkowanie stanu prawnego związanego z humanitarną ochroną zwierząt. Już około 100 lat temu zdefiniowano problem i starano się wprowadzić sankcje wobec osób, które wykorzystując swoją przewagę, zadają ból innym stworzeniom.

Twój sąsiad znęca się nad zwierzęciem? Zobacz, co mu grozi!
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 19 lipca 2019

Obecne przepisy prawa, tj. Ustawa o ochronie zwierząt, jasno określa w art. 6, pkt 2, czym jest znęcanie się nad zwierzęciem: Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień.

Czym w praktyce jest znęcanie się nad zwierzęciem?

Nie możemy wykorzystywać do pracy, do celów sportowych lub rozrywkowych zwierząt chorych, zbyt młodych lub zbyt starych. Nie możemy zmuszać zwierząt do czynności, których wykonywanie może spowodować ból. Oczywiście przepisy nie określają ani wieku, ani stanu zwierzęcia, ale jest to regulowane przez tzw. normy społeczne.

Wszelkie tłumaczenia w stylu: “myślałem, że jest zdrowe i dorosłe” nie zmieni faktu, że w ocenie Sądu nasze działania mogą podpadać pod ten paragraf.

Nie można bić zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu. Nie można bić zwierząt po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn. Wbrew pozorom łatwo jest rozpoznać tego typu obrażenia, więc tłumaczenie, że bicie to forma przywracania pokory i dyscypliny oraz używanie do tego metalowej rurki jako skutecznego środka, może nie spotkać się ze zrozumieniem Sądu.

Walki zwierząt — czy są dozwolone?

Polskie przepisy prawa nie dopuszczają jakichkolwiek walk zwierząt. Tego typu “widowiska” będące sportem narodowym na Filipinach, jak np. walki kogutów, w Polsce są zabronione. Rywalizacja sportowa z udziałem kogutów jest również bardzo popularna w Indiach, Indonezji, Japonii i Chinach. W różnych zakątkach świata walki zwierząt są całkowicie legalne i niestety powszechne.

Do takich zawodów wykorzystuje się wiele gatunków zwierząt: psy, konie, wielbłądy, byki, ptaki, a nawet ryby czy pająki. Walki psów są np. nieoficjalnie uznawanym sportem narodowym w Afganistanie. Takie krwawe turnieje odbywają się również w Japonii i wielu krajach Ameryki Południowej Jeżeli chcesz uprawiać sport ze swoim psem — pobiegaj razem z nim.

Nie przeciążaj zwierzęcia

Nie wolno przeciążać zwierząt pociągowych i jucznych ładunkami nieodpowiadającymi ich sile i kondycji. Oczywiście jest to kwestia umowna, lecz z drugiej strony osoba dopuszczająca się takiego wykroczenia raczej jest świadoma tego, że przeciąża zwierzę. Na przykład osioł może udźwignąć ciężar równy jego masie. Ogólnie przyjęło się, że jeździec wraz z rzędem nie powinien przekraczać 20% wagi konia przy jeździe rekreacyjnej, natomiast przy jeździe sportowej — do 15 %. To są normy zapewniające pełne bezpieczeństwo.

Zapewnij zwierzęciu odpowiedni transport

Jeżeli przewozimy zwierzęta, zarówno te zwykłe, hodowlane jak i te, które jadą na rzeź, musimy pamiętać, aby robić to w sposób, który nie powoduje ich zbędnego cierpienia i nie wywołuje nadmiernego stresu. Do przewożenia małych zwierzaków możemy użyć specjalnych kontenerów, które zapewniają im bezpieczeństwo i wygodę.

Jak masz dużego psa — zaopatrz się w specjalną plandekę lub dużą klatkę. Ważne, aby przy nagłym hamowaniu, a co gorsza podczas wypadku, twój zwierzak miał szansę przeżycia. Przewożenie zwierzęcia luzem zagraża również pasażerom i kierowcy — często sytuacje na drodze bywają zaskakujące i wymagają gwałtownych działań.

Podróż pociągiem z psem. Czy trzeba kupić osobny bilet dla psa?Podróż pociągiem z psem. Czy trzeba kupić osobny bilet dla psa? Dorota Kraskowska

Zadbaj o właściwą pomoc medyczną

Jeżeli nie jesteś weterynarzem i okoliczności danej sytuacji nie wymagają twojego działania, by chronić zdrowie lub życie zwierzęcia, nie możesz samodzielnie dokonywać na zwierzętach zabiegów i operacji chirurgicznych. Nie masz takich umiejętności, jak osoba w tym kierunku wykształcona. Nie bądź samozwańczym weterynarzem — zapewnij zwierzęciu fachową pomoc.

Przepisy prawa regulują kwestię zranienia lub okaleczenia zwierzęcia, jeżeli celem jest ratowanie jego zdrowia lub życia. Jeżeli spotka cię taka sytuacja i musisz natychmiast reagować, możesz przy okazji skrzywdzić zwierzę, ale musisz być pewny swojego działania oraz mieć racjonalne argumenty, że twoje działania były niezbędne w celu ratowania zdrowia lub życia zwierzęcia.

Zderzenie z dzikim zwierzęciem. Co robić?Zderzenie z dzikim zwierzęciem. Co robić? Mikołaj Frączak

Znęcanie się nad zwierzęciem — czego jeszcze nie wolno robić?

Nie możesz złośliwie straszyć lub drażnić zwierząt. Jeśli irytuje cię pies sąsiada — nie usprawiedliwia cię uporczywe drażnienie go poprzez uderzanie kijem po parkanie. Nie możesz straszyć świnki morskiej zabawkowym wężem — to ich naturalny drapieżnik — a zwierzę interpretuje, to jako rzeczywiste zagrożenie.

Nie można obcować seksualnie ze zwierzętami — to jest zoofilia, która nie jest tolerowana przez przepisy naszego prawa. Co prawda, zoofilia nie zalicza się w Polsce do przestępstw seksualnych, ale stanowi działanie krzywdzące zwierzę i godzące w jego dobro.

Nie można wystawiać zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu. Nie wolno zamknąć psa w samochodzie w upał i pójść na zakupy.

Zabronione jest przywiązywanie psa, krowy lub innego zwierzęcia na podwórku lub na polu w czasie dużego upału, gdzie nie ma możliwości schronienia się w cieniu.

Podobnie jest w kwestii dostępu do pokarmu lub wody. Okres wzmożonego upału jest oczywisty w zakresie dostępu do wody — każde zwierzę powinno mieć jej pod dostatkiem. W zakresie ilości pożywienia i wody przepisy odnoszą się do norm określonych dla właściwego gatunku. Łatwo jednak poznać, czy zwierze jest wychudzone i zagłodzone.

Porzucenie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota przez właściciela jest również niedozwolone. Jeżeli znudził Ci się zwierzak nie wyrzucaj go — oddaj go do schroniska lub oddaj je osobie, która należycie się nim zaopiekuje.

Niedopuszczalne są zabiegi mające na celu zmianę wyglądu, tj. przycinanie psom uszu i ogonów. Argument, że zwierzę ładniej wygląda niestety jest niewspółmierny do cierpienia, z jakim musi się uporać twój zwierzak. Jedyne co możesz, to obciąć włosy, jeżeli masz rasę, która zamiast sierści ma włosy.

Masz zwierzę domowe? Sprawdź swoje obowiązki

Masz obowiązek zapewnić zwierzęciu pomieszczenie chroniące go przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Nie można trzymać zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Musisz się upewnić, czy uwiązanie zwierzęcia nie powoduje uszkodzenia ciała lub cierpienia oraz daje możliwość niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Pies na łańcuchu powinien być spuszczany z łańcucha co najmniej raz dziennie.

Jakie kary grożą za znęcanie się nad zwierzęciem?

Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt. Jeśli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem rozumianym jako: przedsiębranie przez sprawcę działań charakteryzujących się drastycznością form i metod, a zwłaszcza działanie w sposób wyszukany lub powolny, obliczony z premedytacją na zwiększenie rozmiaru cierpień i czasu ich trwania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W takiej sytuacji Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt. Dodatkowo w obu tych przypadkach Sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

Posiadanie zwierzęcia to odpowiedzialność za jego zdrowie i życie. Dotyczy to zarówno psa, kota, krowy i konia. Hodowla karpi również pod to podlega. Człowiek wykorzystuje zwierzęta do różnych celów, ale zawsze powinno to odbywać się przy zachowaniu odpowiednich standardów i szacunku dla drugiej istoty żywej.

Rękojmia w przypadku zakupu psa. Czy można zareklamować chore zwierzę?Rękojmia w przypadku zakupu psa. Czy można zareklamować chore zwierzę? Iga Gradzka

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!