Sprzedaż w internecie jako osoba prywatna. Czy muszę przyjąć zwrot?

OLX, Allegro i kilka innych platform pozwalają na sprzedaż produktów bez konieczności zakładania firmy. Muszę przyjąć reklamację, jeśli sprzedaję rzeczy jako osoba prywatna?

Sprzedaż w internecie jako osoba prywatna. Czy muszę przyjąć zwrot?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 sierpnia 2019

Warto wiedzieć, że jeśli sprzedaż realizowana jest między dwiema osobami prywatnymi, to nie jest ona zawierana ani przez konsumenta, ani przez przedsiębiorcę. W związku z tym umowa może być sporządzona praktycznie dowolnie, korzystając z zasady swobody zawierania umów.

Według art. 22 Kodeksu cywilnego konsumentem jest osoba fizyczna, która dokonuje z przedsiębiorcą „czynności prawnej, która nie jest związana bezpośrednio z działalnością gospodarczą”.

Intercyza, a dziedziczenie. Czy małżonek ma prawo do majątku drugiej połowy mimo intercyzy?Intercyza, a dziedziczenie. Czy małżonek ma prawo do majątku drugiej połowy mimo intercyzy? Martyna Kowalska

Kto to jest konsument?

Zgodnie z zapisami prawa konsumentem może być tylko osoba fizyczna. Konsumentem nie można więc nazwać fundacji, spółki, czy przedsiębiorstwa. Żeby nazwać kogoś konsumentem, osoba musi dokonać czynności prawnej (zawrzeć np. umowę sprzedaży), a taka czynność nie powinna być związana z działalnością gospodarczą lub zawodową. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z prawem nie ma możliwości, żeby po dwóch stronach umowy byli konsumenci. Jak więc potraktować taki zakup?

Czy można zwrócić towar kupiony od osoby prywatnej?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której właściciel używanego smarftona chce sprzedać go w internecie. Kupujący po jego nabyciu zdecydował się na odstąpienie od umowy. Zgodnie z prawem nie ma jednak takiej możliwości. Wszystko dlatego, że zgodnie z definicją kupujący nie jest konsumentem. Nie przysługują mu więc prawa związane ze statusem konsumenta.

Warto pamiętać, że odstąpienie od umowy możliwe jest także w ramach rękojmi. Zgodnie z art. 556 Kodeksu cywilnego sprzedawca odpowiada wobec kupującego jeśli rzecz, którą sprzedaje, ma wadę fizyczną lub prawną. Nie da się wyłączyć lub ograniczyć odpowiedzialności z tytułu rękojmi.

Zakup od osoby prywatnej a podatek

Kupując produkt od osoby prywatnej, pojawiają się pytania o podatek. Czy jeśli kupimy laptopa na allegro lub olx od osoby prywatnej, to czy musimy zapłacić podatek do urzędu skarbowego? Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych takiemu podatkowi podlegają np. umowy sprzedaży lub zamiany rzeczy i praw majątkowych. Podatku nie płaci się, jeśli wartość przedmiotu nie jest wyższa niż 1000 zł. Jeśli towar ma większą wartość, to kupujący bez wezwania urzędu skarbowego musi złożyć deklarację na formularzu PCC-3 i w ciągu 14 dni wpłacić podatek w wysokości 2%.

Mobilne Biedronki. Sprawdzamy, jak działają?Mobilne Biedronki. Sprawdzamy, jak działają? Anna Malinowska

Reklamacja towaru kupionego na OLX od osoby prywatnej

Wyobraźmy sobie sytuację, że kupujemy odzież na olx. Jeśli sprzedawcą jest osoba prywatna, trzeba będzie bardzo dobrze przemyśleć taką transakcję. Wszystko dlatego, że zgodnie z prawem nie będzie możliwe odstąpienie od takiej umowy. W przypadku złego rozmiaru zwrot lub wymiana też mogą być problematyczne.

Rękojmia – wyłączenie rękojmi

Pisaliśmy, że sprzedawca zawsze odpowiada za wady produktu. Jeśli zdarzy się sytuacja, że towar będzie posiadał ukryte wady, to kupujący będzie mógł skorzystać z rękojmi. Choć nie będzie mógł odstąpić od umowy na podstawie prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, będzie to mógł zrobić, korzystając właśnie z rękojmi. Przy okazji będzie można zażądać zwrotu pieniędzy. W ostateczności trzeba udać się do sądu.

Umowa między osobami prywatnymi – czy sprzedawca musi przyjąć zwrot?

Kolejny przykład: sprzedawca oferuje nieużywany sweter i dokładnie podaje wszystkie wymiary. Kupujący decyduje się na nabycie produktu. Po kilku dniach stwierdza jednak, że sweter jest zbyt duży. Jeśli wymiary zostały podane prawidłowo, to w takiej sytuacji sprzedający nie musi przyjmować zwrotu, a kupujący nie może odstąpić od umowy. Nie ma też możliwości skorzystania z rękojmi. Wszystko dlatego, że produkt nie miał wad.

Reasumując, sprzedaż między osobami prywatnymi można porównać do sprzedaży między dwiema firmami. Umowa może być zawarta praktycznie dowolnie, zgodnie z zasadą swobody umów. Ograniczeniem jest tylko to, że nie mogą one sprzeciwiać się zasadom współżycia społecznego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!