Dlaczego w słoneczną pogodę jest większe prawdopodobieństwo wypadku drogowego?

Aż 76% wszystkich wypadków drogowych w wakacje 2018 roku miało miejsce podczas… dobrych warunków pogodowych – informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Przedstawiając swoje statystyki funkcjonariusze drogówki obalają kilka mitów pokutujących wśród kierowców od lat. Warto je poznać zanim wyruszymy w podróż na długo oczekiwany urlop.

Dlaczego w słoneczną pogodę jest większe prawdopodobieństwo wypadku drogowego?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 lipca 2019

W wakacje drogi weryfikują mity

Trwają wakacje – czas beztroskiego wypoczynku oraz bliższych i dalszych podróży milionów Polaków. Niestety, dla wielu letnie wyjazdy kończą się tragicznie. Codziennie na polskich drogach giną ludzie, a dziesiątki użytkowników dróg odnoszą poważne obrażenia.

Wbrew obiegowym opiniom, do wypadków drogowych częściej dochodzi w warunkach dobrej widoczności oraz przy doskonałej pogodzie. Policyjne statystyki zadają kłam stwierdzeniom, że nocne podróże odbywane w strugach deszczu są najniebezpieczniejsze.

Sprawdź także: Spora niespodzianka — niemieckie autostrady wciąż będą bezpłatne

Noc i burza niestraszne

Jak wynika z danych zebranych z całego kraju przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, ponad ¾ wypadków odnotowanych w ubiegłoroczne wakacje miało miejsce podczas dobrych warunków atmosferycznych. Co ciekawe, do prawie 85% zdarzeń doszło przy naturalnym świetle, a zatem w ciągu dnia. Podobny odsetek (84%) wypadków miał miejsce na suchej nawierzchni. To oznacza, że paradoksalnie podróż w deszczową noc jest dużo bezpieczniejsza niż jazda w promieniach słońca.

Słoneczna pogoda usypia wyobraźnię kierowców

Zdaniem stróżów prawa, dobra pogoda oraz sucha nawierzchnia skłania kierowców do niebezpiecznych zachowań, w tym jazdy z większą prędkością, która ogranicza czas na obserwację drogi wraz z poboczem i chodnikiem i tym samym skraca czas na reakcję. Droga hamowania znacznie się wydłuża, a prawdopodobieństwo wyjścia cało z niebezpiecznej sytuacji – spada.

Sprawdź także: Sąsiad parkuje auto na moim miejscu. Co robić?

Dobra pogoda obniża także skupienie kierujących. Jesteśmy bardzie podatni na rozkojarzenie, a co za tym idzie — na popełnianie błędów za kółkiem. Wiele z nich może naprawdę wiele kosztować!

Jak przygotować się do dalekiej podróży samochodem?

Najważniejsza jest ocena stanu technicznego pojazdu. Mimo tego, że Polacy poruszają się coraz lepszymi samochodami to coraz częściej przed dłuższą drogą z rodziną, decydują się na dodatkowy przegląd auta w zaprzyjaźnionym serwisie lub na stacji diagnostycznej. Wiele czynności sprawdzających możemy dokonać we własnym zakresie. Kontrola działania żarówek, stanu ogumienia, wycieraczek, płynów eksploatacyjnych, oleju, czy fotelików dziecięcych to proste zadania na „checkliście” każdego kierowcy. Warto również dokładnie przyjrzeć się wyposażeniu pojazdu: sprawdzić datę ważności gaśnicy, obecność trójkąta ostrzegawczego, apteczki samochodowej czy kamizelek odblaskowych, które mogą uratować nam życie w razie niespodziewanego nocnego postoju na poboczu.

Sprawdź także: Jak zareklamować zakup używanego samochodu?

Przed wyjazdem powinniśmy przejrzeć również zawarte polisy ubezpieczeniowe. Wyjeżdżając nie tylko za granicę warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem np. assistance, jeśli posiadany pakiet nie gwarantuje pomocy w razie stłuczki czy usterki pojazdu.

Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego

Zachowanie prędkości odpowiedniej do warunków jazdy zdecydowanie zmniejsza ryzyko wypadku drogowego. Tak samo jest w przypadku stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć ryzyko mandatu, który może nadwyrężyć wakacyjny budżet, ale także wpłynie na nasze bezpieczeństwo. Wystarczy spojrzeć np. na kraje skandynawskie, gdzie kierowcy wykazują się szczególnym poszanowaniem obowiązujących przepisów. Tam liczba wypadków w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców osiąga jeden z najniższych współczynników w Europie.

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!