Skutki odstąpienia od umowy

Jakie skutki prawne wywołuje odstąpienie przez konsumenta od umowy zawartej na odległość lub umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa?

Biznesmeni w restauracji

Art. 31 ustawy o prawach konsumenta

1. W przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa umowę uważa się za niezawartą.

2. Jeżeli konsument złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy zanim przedsiębiorca przyjął jego ofertę, oferta przestaje wiązać.

 

W przypadku złożenia przez konsumenta oświadczenia o odstąpieniu od umowy, umowę uważa się niezawartą. Podobnie oferta złożona przez konsumenta przestaje wiązać, jeśli ją odwołał, zanim przedsiębiorca tą ofertę przyjął.

Odpowiednikiem tego przepisu był art. 2 ust 3 ustawy o ochronie praw konsumentów ( dla umów zawartych poza lokalem przedsiębiorstwa) oraz art. 7 ust. 3 dla umów zawieranych na odległość.

Warto podkreślić, że skuteczność odstąpienia od umowy przez klienta nie jest uzależniona od równoczesnego lub uprzedniego zwrotu świadczenia.

Aczkolwiek zwrot świadczenia musi nastąpić i jak jest to uregulowane w dalszych przepisach, klient ma na to 14 dni. Również przedsiębiorca, na zwrot płatności do klienta ma zakreślony 14- dniowy termin.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy złożone przez konsumenta, w przypadku gdy umowa taka była zawarta w formie pisemnej, może zostać złożone np. w postacie elektronicznej, (bez podpisu elektronicznego), na formularzu, a nawet w formie ustnej, choć wówczas trudne może okazać się udowodnienie kwestii faktu odstąpienia od umowy oraz daty, kiedy to nastąpiło.

Ciężar udowodnienia odstąpienia z reguły będzie obciążał klienta (bo to on będzie chciał zwrotu poniesionych przez siebie kosztów oraz będzie chciał po prostu uwolnić się do danej umowy) i bezpieczniej z tego powodu będzie, jeśli oświadczenie o odstąpieniu od umowy złoży jednak w formie papierowej lub elektronicznego nośnika (mailowo).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!