Rodzicu, możesz postarać się o odszkodowanie od państwa za strajk nauczycieli

Rodzice dzieci, którzy musieli zostać w domu z powodu strajku nauczycieli, mogą postarać się o uzyskanie odszkodowania. Podpowiadamy jak.

Rodzicu, możesz postarać się o odszkodowanie od państwa za strajk nauczycieli
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 kwietnia 2019

Prawie 50 proc. szkół opowiedziało się do tej pory za strajkiem. Choć szkoła ma obowiązek zapewnienia opieki dzieciom, to nie wszystkie placówki są w stanie wypełnić to zadanie. W związku z tym na rodzicach spoczywa konieczność zagwarantowania opieki dzieciom.

Część z nich skorzysta z tzw. urlopu na żądanie, inni będą beneficjentami zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2016 r. poz. 157 oraz z 2017 r. poz. 60) lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem.

Mankamentem takiego rozwiązania jest z pewnością fakt, że zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

MAPA strajku nauczycieli 2019

Kodeks pracy pozwala też na zwolnienie się z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, o ile pracownik wychowuje dziecko do 14 lat. Aktualnie trudno jednak przewidzieć, jak długo potrwa strajk, płatna nieobecność w pracy w wymiarze dwóch dni również wydaje się nie rozwiązywać problemu.

Można jeszcze wykorzystać urlop wypoczynkowy, choć akurat jego udzielenie zależne jest od zgody pracodawcy. Jeśli mimo to zdecydujemy się na pozostanie w domu, bo wymaga tego sytuacja, może to być uznane za uzasadnioną nieobecność w pracy.

Co istotne, za czas takiej absencji pracownikowi nie przysługuje jednak wynagrodzenie.

- Skoro więc nie mamy prawa do wynagrodzenia, ponosimy stratę. A jeśli tak, to mamy możliwość domagania się odszkodowania od państwa – tłumaczy Joanna Wójcik, radca prawny.

Podstaw do wystąpienia z takim roszczeniem nie trzeba szukać głęboko w prawie. Wystarczy, że powołamy się na przepisy Kodeksu cywilnego. Zdaniem prawników najbardziej trafne będzie oparcie roszczeń rodziców o odpowiedzialność deliktową, tj. będącą wynikiem czynu niedozwolonego. Art. 415  Kodeksu cywilnego zakłada, że Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia".

O odpowiedzialności państwa możemy przeczytać w art. 417 Kodeksu cywilnego:

§  1.  Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.

§  2. Jeżeli wykonywanie zadań z zakresu władzy publicznej zlecono, na podstawie porozumienia, jednostce samorządu terytorialnego albo innej osobie prawnej, solidarną odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę ponosi ich wykonawca oraz zlecająca je jednostka samorządu terytorialnego albo Skarb Państwa.

Nie znaczy to, że Skarb Państwa zostanie zalany pozwami. Warto jednak wiedzieć, że możliwość uzyskania rekompensaty z takiego tytułu istnieje.

W razie ewentualnego procesu sądowego, państwo z pewnością broniłoby się brakiem winy w działaniu, jednak kontrargumentem mógłby być fakt, że powinno ono zapewnić alternatywną opiekę nad dziećmi, skoro uniknięcie strajku było niemożliwe. Rozbudowane struktury państwa powinny przeciwdziałać negatywnym skutkom tego typu zjawisk.

W przypadku firm można również rozważyć proces sądowy ze Skarbem Państwa. Przykładowo: strajk trwa kilka dni lub nawet tygodni, przez to część załogi korzysta z zasiłków opiekuńczych, na skutek czego wystąpiło opóźnienie w produkcji lub realizacji kontraktu, co może przełożyć się na kary wynikające z umowy. Przedsiębiorca odpowiednio dokumentując takie straty może dochodzić przed sądem pokrycia strat.

Czy szef może odmówić pracownikowi urlopu?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!