Rekrutacja do przedszkola. Kiedy się zaczyna?

O tym kiedy odbywa się rekrutacja do przedszkola, decyduje organ prowadzący. Jeśli jest to placówka publiczna, o rekrutacji decyduje gmina.  

Rekrutacja do przedszkola. Kiedy się zaczyna?
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 marca 2020

Zgodnie z prawem miejsce w przedszkolu przysługuje dzieciom w wieku 3, 4 i 5 lat. Sześciolatki muszą uczęszczać do przedszkola obowiązkowo. Jeśli chcemy posłać do przedszkola młodsze dziecko, czyli takie, które nie ma jeszcze 3 lat, ale ukończyło 2,5 roku, to możemy je zapisać tylko wtedy, gdy są wolne miejsca.

Jak wygląda rekrutacja do przedszkola?

W przypadku dziecka, które ma po raz pierwszy uczęszczać do przedszkola, trzeba przejść rekrutację. Jeśli dziecko już do przedszkola chodzi, wystarczy złożenie deklaracji przez rodziców o kontynuacji edukacji przez dziecko.

Jakie są kryteria przyjęcia do przedszkola?

Kryteria przyjęcia do przedszkola określone są ustawowo. I tak, miejsce w przedszkolu preferowane jest dla:

  • dziecka z rodziny wielodzietnej,
  • dziecka niepełnosprawnego,
  • dziecka z rodziny, w której rodzic lub rodzeństwo mają niepełnosprawność.

Dziecka wychowującego się w rodzinie zastępczej

Te kryteria są obowiązujące w każdej publicznej placówce. Gmina ma prawo ustalić dodatkowe kryteria. Może np. zdecydować, że preferencję otrzymają ci, którzy opłacają podatki w danej gminie. Warto pamiętać, że o przyjęciu do przedszkola nie może zdecydować kolejność zgłoszeń. Bierze się pod uwagę wyłącznie kryteria ustawowe i dodatkowe wymagania, które może, ale nie musi określić gmina.

Jeśli w gminnym przedszkolu są wolne miejsca, to organ prowadzący może przeprowadzić rekrutację uzupełniającą. W tym przypadku kryteria są ustalane przez gminę. Zwykle preferuje się np. miejsce zamieszkania, pracę zawodową obojga rodziców oraz dochód (w niektórych przypadkach).

Harmonogram rekrutacji

Rekrutacja w konkretnym przedszkolu może rozpocząć się w dowolnym momencie. O terminach jej przeprowadzenia decyduje gmina (w przypadku publicznych placówek). Najczęściej gminy na swoich stronach internetowych zamieszczają informacje o rekrutacjach do przedszkoli. Rodzic przedszkolaka może wybrać kilka placówek, w których będzie starał się o miejsce dla swojego dziecka. Za każdym razem wniosek składa się jednak tylko w przedszkolu pierwszego wyboru. W niektórych miastach działa elektroniczny system rejestracji kandydatów do przedszkola.

Wniosek o przyjęcie do przedszkola

W przypadku rekrutacji tradycyjnej (nie elektronicznej), wniosek o przyjęcie dziecka trzeba złożyć bezpośrednio w przedszkolu. Jeśli w gminie funkcjonuje elektroniczna rekrutacja, rodzic rejestruje się w platformie i zaznacza, które przedszkola są preferowane. Warto pamiętać, że w tym przypadku ważna jest kolejność zgłoszeń. Jeśli spełniasz kryteria związane z wielodzietnością czy np. niepełnosprawnością w rodzinie, warto do zgłoszenia dodać dokumenty, które to potwierdzają.

CZYTAJ TEŻ Nie wymieniasz piasku w piaskownicy? Podlegasz karze. Jak często wymieniać piasek w piaskownicy?

Czy moje dziecko dostało się do przedszkola?

Dokładne daty rozstrzygnięcia rekrutacji do przedszkola ustala gmina. Najczęściej jednak wyniki podawane są w maju. W przypadku przyjęcia dziecka, potwierdzamy chęć zapisu kontaktując się z wybraną placówką.

Co robić, jeśli dziecko nie zostało przyjęte?

W przypadku nieprzyjęcia dziecka do przedszkola, przeprowadzana jest rekrutacja uzupełniająca. Jeśli dziecko ma więcej niż 3 lata, to gmina musi wskazać przedszkole, do którego będzie przyjęte dziecko. Od decyzji rekrutacyjnej przysługuje odwołanie. Można je złożyć w ciągu 7 dni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!