Przerwa w pracy. Kiedy przysługuje i ile trwa?

Każdy, kto jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ma prawo do przerwy w pracy. Dowiedz się, jak długo możesz odpoczywać.

Przerwa w pracy. Kiedy przysługuje i ile trwa?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 maja 2019

Aktualnie obowiązuje przepisy prawa zezwalają na kilka rodzajów przerw. Najczęściej występującą przerwą w pracy są te 15-minutowe. Wlicza się je do czasu pracy. Oprócz tego mamy godzinną przerwę. Takiej przerwy nie wliczamy do czasu pracy. Jeśli pracujemy przy komputerze, to mamy prawo do dodatkowej, 5-minutowej przerwy. Taka przerwa wliczana jest do czasu pracy.

Sprawdź też: Bilans pierwszego roku RODO. Jakie są plusy, a jakie minusy pierwszego roku obowiązywania unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych

Przerwa w pracy – 15 minut

Najczęstszą przerwą jest ta, trwająca 15 minut. Wlicza się ona do czasu pracy. Taka piętnastominutowa przerwa nazywana jest potocznie przerwą śniadaniową. Wszystko dlatego, że właśnie wtedy spożywamy posiłek. Żeby mieć prawo do przerwy śniadaniowej, nasz wymiar czasu pracy nie może być niższy niż 6 godzin. Nie ma znaczenia wymiar etatu. Wystarczy, że pracownik pracuje przynajmniej 6 godzin. Co istotne pracodawca nie ma prawa do odmowy pracownikowi takiej przerwy. Nie można się też zrzec takiej przerwy, nawet gdyby zdecydował się podpisać stosowne porozumienie z pracodawcą w tej sprawie.

Przerwa śniadaniowa nie upoważnia pracownika do opuszczenia firmy. To bardzo ważne obostrzenie. Jeśli bowiem zdarzyłby się wtedy wypadek, nie będzie on zakwalifikowany do kategorii wypadków przy pracy.

60-minutowa przerwa w pracy

Przepisy pozwalają pracodawcy wprowadzić też dłuższą przerwę, która trwa godzinę. W takim wypadku nie wlicza się jej jednak do czasu pracy. Jej długość może być ustalona dowolnie, ale nie może przekroczyć 60 minut. W trakcie takiej przerwy pracownik może zjeść posiłek. W niektórych wypadkach może załatwić swoje prywatne sprawy. Pracodawca ma prawo zdecydować, że wypłaci wynagrodzenie za czas trwania takiej przerwy. Trzeba to jednak wpisać w umowę z pracownikiem.

Czytaj również: Jak wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne

5 minut przerwy dla pracujących przy komputerze

Rozporządzenie Ministra Pracy wskazuje, że pracownik, którego stanowisko pracy obejmuje korzystanie z komputera ma prawo do dodatkowej 5-minutowej przerwy przysługującej po każdej godzinie pracy przed ekranem komputera. Taka przerwa jest płatna i wlicza się do czasu pracy.

Pracodawca ma prawo wprowadzić inne przerwy w pracy. Przerwa musi być wyznaczona w czasie pracy. Nie da się przychodzić później albo wychodzić z pracy wcześniej.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!