Przedwstępna umowa o pracę – co to takiego?

W niektórych przypadkach, proces rekrutacyjny jest skomplikowanym i długotrwałym procesem. Podpisanie umowy o pracę czasami poprzedza inny dokument – umowa przedwstępna, która nakłada na strony określone zobowiązania, a w razie ich niewypełnienia – kary finansowe. To dobry sposób na zabezpieczenie interesów zarówno pracodawcy jak i pracownika.

Przedwstępna umowa o pracę – co to takiego?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 maja 2020

Czym jest umowa przedwstępna o pracę?

Wielu z nas częściej spotyka się z formą umowy przedwstępnej na przykład w momencie zakupu nieruchomości czy samochodu. Jak się okazuje, taki dokument jest stosowany także na rynku pracy. Przyszły pracodawca zobowiązuje się w nim, że zatrudni daną osobę, która z kolei zobowiązuje się do podjęcia pracy w określonym terminie. Po co to wszystko? To bardzo wygodne narzędzie, które pozwala pracodawcy zabezpieczyć się przed sytuacją, w której świeżo zrekrutowany pracownik, rozmyśli się lub dostanie lepszą ofertę w innej firmie. Dzięki temu nie ryzykuje, że w strukturze jego organizacji nagle powstanie wakat i nie będzie musiał znowu ponosić kosztów rekrutacji, np. ogłoszenia o pracę, wsparcia headhunterów etc.

Działa to również w drugą stronę. Pracownik ma pewność, że pracę otrzyma – to ważne, szczególnie wtedy, gdy zmienia miejsce zatrudnienia i musi wcześniej wypowiedzieć umowę u dotychczasowego przełożonego. Dzięki temu wie, że nie zostanie „na lodzie” i nie będzie musiał w pośpiechu szukać innej pracy – a jak wiemy w wielu zawodach czy branżach może być to długotrwały proces.

Mając w ręku przedwstępną umowę o pracę, można spokojnie pożegnać się dotychczasową pracą, wykonać niezbędne badania lekarskie czy poszukać mieszkania na wynajem, jeśli zmiana wymaga od nas przeprowadzki do innego miasta.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna o pracę?

Umowa taka powinna zawierać nakreślone warunki zatrudnienia, czyli wysokość wynagrodzenia, miejsce wykonywania pracy oraz wymiar etatu. Kluczowe jest także podanie daty rozpoczęcia pracy. Zdarza się, że do takiej umowy, w formie załącznika dodaje się projekt przyszłej umowy o pracę.

Tego typu umowy posiadają także zapis o objęciu tajemnicą np. warunków zatrudnienia i innych informacji, jakie rekrutowany zdołał pozyskać o firmie. To ważne, szczególnie wtedy, jeśli pracodawca nie chce by na rynek wyciekły szczegóły dotyczące np. wysokości wynagrodzeń. benefitów udzielanych pracownikom, czy struktury organizacyjnej i zadań jakie spoczywają na konkretnym pracowniku.

Jakie sankcje za złamanie umowy przedwstępnej o pracę?

Umowa przedwstępna zawiera zapisy o ewentualnych sankcjach jakie poniosą strony w przypadku niewywiązania się z jej postanowień. Jak pokazuje praktyka, często są one niesymetryczne, to znaczy, że przewidują obciążenie niedoszłego pracownika w razie rezygnacji z podjęcia pracy lub ujawnienia informacji poufnych. Warto negocjować taki punkt i dążyć do ochrony wszystkich stron umowy.

Kiedy podpisuje się umowę przedwstępną o pracę?

Umowę przedwstępną o pracę warto zastosować w przypadku, w którym przyszły pracownik jest jeszcze zatrudniony w innej firmie. Wówczas mamy pewność, że do ustalonego dnia, zakończy on wszelkie zobowiązania wobec dawnego pracodawcy i skutecznie rozwiąże dotychczasową umowę o pracę. W takim wypadku, o podpisanie takiej umowy może poprosić sam pracownik, który chce mieć pewność ciągłości zatrudnienia i boi się, że przyszły szef może się nagle rozmyślić.

Innym przypadkiem jest sytuacja, w której firma potrzebuje specjalisty z konkretnymi umiejętnościami i doświadczeniem. Zdarza się, że na rynku w danej miejscowości istnieje niedobór wykwalifikowanych spawaczy, operatorów dźwigów czy specjalistów od księgowości – wówczas, pracodawca ogranicza ryzyko, że do zatrudnienia nie dojdzie bo potencjalny pracownik ucieknie do konkurencji.

Takie umowy stosuje się także w przypadku zatrudnienia pracowników z zagranicy, którzy dopiero starają się o stosowne pozwolenia na pracę na obszarze Polski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!